Tarım Sigortaları 2017 yılı Bilgilendirme Toplantıları Yapıldı

03 Şubat 2017

Çanakkale’nin Ezine, Lapseki, Biga, Bayramiç, Merkez ve Gelibolu ilçelerinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü tarafından “Buğday Ürününde İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası”, “Kiraz ürününde yağmur riski sigortası” ve 2017 yılında Tarım Sigortalarındaki yenilikler konusunda bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

Toplantılara; Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, TARSİM Manisa Bölge Müdür Yardımcısı Erkan Gür, İlçe Müdürleri, Ziraat Odası Başkanları, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları ve 448 üretici katıldı.

Toplantıların açılış konuşmasını Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga yaptı. Büyükgaga konuşmasında; “Tarımsal üretim; üstü açık bir fabrika gibidir. Üretimim başlangıcından son hasada kadar her aşaması sürekli risk altında olan bir sektördür. Üretimi, üreticilerimizin müdahale edemediği birçok doğal olaylar etkilemektedir. Tarım Sigortası kapsamındaki her türlü doğal afetlere karşı üreticimizin ürünlerini sigorta yaptırmaları gerekir. Tarım sigortaları kapsamında ödenen pirimin; %50’si Bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır. 2017 yılında; buğday ürününde ilçe bazlı kuraklık verim sigortası, kiraz ürününde yağmur riski, Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için isteğe bağlı hırsızlık riski, açık ve yarı açık sistemde yetiştirilen kümes hayvanları için ölüm riski, denizlerde ve iç sularda yetiştirilen su ürünlerinin kafes ve ağları için sel ve su baskını riskleri teminat kapsamına alınmıştır. Amacımız Tarım Sigortası kapsamındaki her türlü doğal afete karşı üreticimizin ürünlerini sigortalattırarak uğrayacağı kaybı en aza indirmektir.” dedi.

Toplantıda TARSİM Manisa bölge Müdür Yardımcısı Erkan Gür; buğday ürününde ilçe bazlı kuraklık verim sigortası, kiraz ürününde yağmur riski sigortası ve 2017 yılında Tarım Sigortalarındaki diğer yenilikler konularında üreticilere bir sunum yaptı. Üreticiler toplantıların her noktada yapılmasından dolayı memnun olduklarını söylediler. Üreticilerin sorularının cevaplanmasından sonra toplantılar sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir