Tarım Sigortaları Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

02 Şubat 2014

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından organize edilen, Tarım Sigortaları (TARSİM) ile ilgili bilgilendirme toplantısı 28 Ocak Cuma günü İl Müdürlüğü Konferans Salonunda yapıldı. TARSİM Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım bilgilendirme toplantısından önce İl Müdürü Mustafa Akkuş’u makamında ziyaret ederek, TARSİM’in faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Bu yıl ilk defa TÜRKVET ve Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olan, plakalı, modern ve aktif (içinde arı olan) kovanların sigorta kapsamında olduğunu, Aktif (içinde arı olan) kovanların; Fırtına, Hortum, Yangın, Heyelan, Deprem, Taşıt çarpması, Sel ve Su Baskını, Kovanların nakliyesi esnasında; çarpma, çarpışma, devrilme, yanma vb. (Sadece Gezginci Arıcılık için geçerli), nedenler sonucu meydana gelen zararlar, Genel Şartlar ile Tarife ve Talimatlar çerçevesinde sigorta kapsamında olduğunu, Arıcılık (Arı Kovanı) Sigortalarında Primlerin Ödenmesinde, poliçede yazılı primin %50’sinin Devlet tarafından karşılanacağını, Sigortalı tarafından ödenecek olan primin %25’i peşin alındığını, kalan prim tutarının da en fazla 5 taksitle tahsil edildiğini söyledi.

Toplantıya Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Ezine Ziraat Odası Başkanı Ahmet Önder Çanakkale Ana Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Cahit İleri, Üretici örgütleri temsilcileri, İl genelinde TARGEL Projesi kapsamında görev yapan Mühendis ve Veteriner Hekimler, İl ve İlçe Müdürlüklerinde Tarım Yayımcısı olarak görev yapan personel ve Çanakkale’de faaliyet sürdüren Tarım Danışmanlığı Yetki Belgesine sahip kuruluşlarda görev yapan Tarım Danışmanları katıldı.

Düzenlenen bilgilendirme toplantısında; TARSİM Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım Tarım Sigortalarının genel mevzuatı, Hayvansal ve Bitkisel Üretimle ilgili Sigorta kapsamındaki Ürün ve Riskler ile poliçe tanzimi için son müracaat tarihleri ve bu sene ilk defa sigorta kapsamına alınan Arılı Kovanların sigortalanması konusunda katılımcılara geniş bir bilgilendirme sunumu yaptı. Daha sonra katılımcıların konu ile ilgili sorularının cevaplandırılmasıyla toplantı sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir