TBBM’de Öz ve Larsen Görüşmesi!

TBBM’de Öz ve Larsen Görüşmesi!
03 Kasım 2016

Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi James Larsen TBMM’deki Makamında Çanakkale Milletvekili Bülent Öz’ü ziyaret etti.

Larsen ve Öz ziyarette; Suriye, Irak ve Türk Dış Politikası ile ülkemizdeki son günlerin gündemi olan Başkanlık Sistemi tartışmalarına ilişkin konuları görüştüler. Öz, dış politika hakkında yaptığı açıklamalarda savaşa asla müsaade edilmeyeceğini söyleyerek, ana aksı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” düsturunun çizdiğini ve CHP olarak bu çizginin tavizsiz savunucusu olduklarını ifade etti. Komşu ülkelerden ülkemize yönelik olarak gerçekleştirilen saldırılara göz yumulduğunu da ifade eden Öz, “Buna bölgedeki aktörlerin de göz yumuyor. Ve bu Türkiye açısından kabul edilemez. Suriye’de olayların başından itibaren hükumetin izlediği dış politikaya karşı CHP olarak eleştirilerimiz kamuoyunca biliniyor” dedi.
Başkanlık sistemine ilişkin tartışmaların ise ülkenin gerçek gündemi olmadığını ifade eden Öz, “Parlamenter demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla işletilmesine ihtiyaç olan bir süreçten geçiyoruz. Biz ülkemizde yaşayan her yurttaşın temel insan haklarının ihlal edilmesinin karşısında insan hak ve özgürlüklerini savunan bir anlayışı ortaya koyuyoruz. Başkanlık sisteminin en güçlü uygulandığı ülkelerdeki federatif yapı ve eyalet modelinin Türk Milletinde oluşturduğu bölünme kaygısından ötürü, Başbakanın Başkanlık gelmez ise ülke bölünür ifadelerinin en hafifinden milleti tehdit olduğuna ve bölünme riskine kaynaklık teşkil edecek. Yürütülen tartışmada nasıl bir Başkanlık sorusunun ortada durduğunu, verili koşullarda kuvvetler ayrılığı ilkesini yok sayan bir anlayışın Başkanlık arzusunun gerçekçi temelleri olmadığını ve ülkeyi Ortadoğu ülkelerindeki gibi bir diktatörlüğe ve bölünmeye götüreceğine vurguluyoruz” dedi.
“Türk ve Avustralya Halkı Dosttur”
Öz son olarak Larsen’e; “Çanakkale Savaşlarında Ata’larımız istemese de emperyalist devletlerin kışkırtması ile savaşmışlar ve bu savaşta ülkesini savunan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının komutasında kazanan Türk Milleti olmuştur. Ama bugün Anzaklar ve Türkler o savaştan Barış çıkaran bir anlayışın öncüleri olmuşlardır” ifadesini kullandı.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir