TBMM Araştırma Komisyonu Üyelerinden Kaz Dağları’na İnceleme Gezisi

21 Kasım 2008

Türkiye’de yaşanan çevre sorunları araştırılarak sürdürülebilir çevre politikası için alınması gereken tedbirleri belirlemek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kurulan araştırma komisyonu üyeleri, Çanakkale’de incelemelerde bulundu.

Karayolu ile öğle saatlerinde İzmir’den Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesine gelen Uşak milletvekili Nuri Uslu başkanlığındaki 10 milletvekili ve 8 komisyon uzmanından oluşan heyet, belde girişinde Çanakkale Vali Yardımcısı Cengiz Ata tarafından karşılandı. Daha sonra As Kahvehanesi’nde vatandaşlara yönelik bir konuşma yapan Komisyon Başkanı AK Parti Uşak milletvekili Nuri Uslu, “Çevre sorunlarının araştırılması, gerekli tedbirlerin alınması ve bu doğrultuda sürdürülebilir bir çevre
politikasının oluşturulması için kurulmuş olan bu komisyon, Ankara’da 3 aydır çalışmalarını sürdürüyor. Burada yaptığımız çalışmalar sonunda bariz bir şekilde ortaya çıkan hususlar ile görmemiz gereken bazı çevresel sorunları yerinde tespit için Van, Ağrı ve Artvin’e kadar gittik. Dördüncü seyahatimiz ise Çanakkale ve Edirne’ye oluyor. Bu yöredeki çevre meselelerini inceleyip oradaki insanlarla ve yetkililerle görüşerek bilgi alışverişinde bulunduktan sonra hazırlayacağımız komisyon raporunu daha sonra
TBMM’ye sunacağız. Onların onayını da aldıktan sonra bu komisyon raporu ilgililere takdim edilecek. Komisyon raporunda tabii bizim önerilerimiz olacak. Bunlardan siyasetçilerimiz, valilerimiz, belediye başkanlarımız, ilgililer ve yetkililer istifade edecek. Bu komisyon, 21 milletvekili ve 8 uzmandan oluşuyor” dedi.

Daha sonra söz alan MHP Çanakkale milletvekili Mustafa Kemal Cengiz ise Küçükkuyu’daki maden arama bölgesinde yer alan Bahçedere köyünün muhtarı Ahmet Ergin’e 3 dakikalık söz hakkı verdi. Ahmet Ergin’in köylerindeki sondaj çalışmaları hakkında heyete bilgi vermesinden sonra, komisyon üyeleri maden sahasına bakmadan bölgeden ayrılarak Bayramiç ilçesine geçti. Bayramiç’te altın madeni arama çalışmalarının yapıldığı bölgelerle Ayazma bölgesinde incelemelerde bulunan heyet, geceyi Çanakkale’de geçirecek.

Cumartesi sabahı Çanakkale Valiliği’ni ziyaret ettikten sonra Özel İdare toplantı salonunda brifing alacak olan heyet üyeleri, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı gezdikten sonra otobüsle Edirne’ye gitmek üzere yola çıkacak. Aynı gün Ergene Havzası’nda incelemelerde bulunacak olan heyet, 23 Kasım Pazar günü Edirne Valililiği’ni ziyaret ederek DSİ toplantı salonundaki brifinge iştirak edecek.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir