TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonunun Toplantısı İstanbul’da Gerçekleşti

TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonunun Toplantısı İstanbul’da Gerçekleşti
19 Ağustos 2021

Marmara Denizi'nin büyük bir bölümünde karşılaşılan müsilaj sorunun araştırılmasına yönelik kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu'nun İstanbul İstişare Toplantısı 18 Ağustos tarihinde düzenlendi.

Marmara Denizine kıyısı bulunan illerdeki yerel yönetim temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıya Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay ile Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Yüksek Mühendisi Burak Selçuk da katılımda bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Demir, müsilaja neden olan üç ana etkenin bulunduğunu ifade ederek, “Müsilaja genel olarak baktığımızda, müsilaja neden olan 3 tane etken olduğunu görüyoruz. Bunlardan birincisi küresel ısınma münasebetiyle bütün denizlerde olduğu gibi Marmara Denizi'nin de ısınıyor olması. İkinci etken Marmara Denizi'nin jeolojik yapısı gereği su hareketliliğinin çok az olması. Üçüncü etken de Marmara Denizi'ne bırakılan kirlilik yani Marmara Denizi'nin insan faktörlü kirlenmesi. Bu üçüne baktığımızda bizim araştırma komisyonu olarak üzerinde hassasiyetle durmamız gereken konu şüphesiz kirliliğin önlenmesiyle ilgili yapılacak çalışmalar. Bugün bu kirliliğin önlenmesi, atık su arıtma tesislerinin yapılması, atık su arıtma tesislerinin sürdürülebilir bir şekilde çalıştırılabilmesi ve bunların kontrolü söz konusu olduğunda en önemli paydaşımız olan yerel yönetimlerle beraberiz” sözleriyle, toplantının da oldukça önem taşıdığını önemle belirtti.

Toplantıda katılımcı yerel yönetim temsilcileri yürütülen çalışmalara ilişkin sunumlar gerçekleştirirken, komisyon üyesi milletvekilleri de müsilaj çalışmaları ile ilgili ilgililere sorular yönelterek, düşüncelerini aktardı.

Toplantıya katılan Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay da Çanakkale kıyılarında da özellikle geçtiğimiz aylarda daha yoğun olarak karşılaşılan müsilaj sorununa ilişkin Belediye tarafından yürütülen çalışmalar ile ilgili açıklamada bulundu. Mutluay, bununla birlikte Çanakkale Belediyesi tarafından denizler de dahil olmak üzere çevrenin korunmasına yönelik hayata geçirilen Bütünleşik Çevre Yatırımları ile ilgili de katılımcılara açıklamada bulundu. Mutluay özellikle, Çanakkale Belediyesi Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile Türkiye'de bir ilk olan Sabit Film Entegreli Aktif Çamur prensibi ile çalışan Güzelyalı-Dardanos İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinde düzenlenen çalışmaları ve bununla birlikte Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi (EKAY) kapsamındaki faaliyet ve çalışmaları da katılımcılarla paylaştı. Mutluay sunumunda ayrıca, müsilaj sorunun önlenmesine ilişkin çözüm tavsiyelerine de yer verdi.

Toplantı, katılımcıların görüş alışverişi ile sonlandı.

www.canakkale.bel.tr
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir