“Tek başına milli park olması, Kazdağı ve yöresini kurtarmaz!”

14 Ağustos 2015

İDA Dayanışma Derneği, Çanakkale milletvekillerinin Kazdağları’nın kuzey kısımlarının da Milli Park Alanı ilan edilmesi için başlattıkları çalışmaları değerlendirdi. Yapılanların rant çalışması olduğunu dile getiren İDA Dayanışma Derneği, milletvekillerine çağrıda bulunarak; “Somut olarak, bir an önce bugüne kadar verilmiş termik santral ruhsatlarını iptal ettiriniz. Yine aynı şekilde bütün altın madeni ruhsatlarını iptal ettiriniz. Hukuksuzca inşaat faaliyetleri devam eden Karabiga CEN-AL termik santral faaliyetlerini durdurunuz” dedi.

İDA Dayanışma Derneği Yönetim kurulu adına dernek sözcüsü Av. Ahmet Ozan Yılmaz tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Samimi Bulmuyoruz ! Son günlerde Çanakkale kamuoyunda, Kazdağlarının Çanakkale İli içerisinde kalan kısmının da Milli Park ilan edilmesi ile ilgili TBMM’de önergeler verildiğini ve hatta Bakanlar Kurulundan karar çıkartmak üzere Ankara’da kurumlar nezninde çalışmalar yapıldığını, Çanakkale yerel basınındaki haberlerden öğrenmiş bulunuyoruz.
Kazdağlarını “kurtarmak” adına bizleri sevindiren bu çalışmaların, aslında tamamen algı yönetimi çalışması olduğunu öncelikle belirtiyoruz. Müstafi Hükümet adına Çanakkale Milletvekilinin ve en fazla oy alan ikinci parti miletvekillerinin yaptığı bu girişimlerin nafile çabalar olarak görüyoruz.
Şöyleki; Çanakkale İli milletvekillerinin, Kazdağı ve yöresindeki başta siyanürlü altın işletmeciliği olmak üzere tüm vahşi metalik madencilik faaliyetleri ve binlerce megawatta varan kömürlü termik santral projelerine karşı Çanakkale’de gece gündüz köy köy ilçe ilçe mücadele eden Çanakkale Çevre Platformunun kazandığı davalar ve kamuoyundaki haklılığı üzerinden yaptığı bu çalışmalar, başta konunun müellifi akademisyenler olmak üzere bu konuda bilgili sivil toplum kuruluşlarına sorulmadan yapılmış, katılımcı olmayan ve kolektif anlayıştan yoksun sonuç getirmeyecek çalışmalardır.
Kazdağlarını Milli Park ilan ederek Kazdağı ve yöresini koruyamayacağınızı gerçekten bilmiyorsanız, Çanakkale Çevre Platformunun bileşenlerinden biri, İda Dayanışma Derneği olarak bizler size bilgilendirme yapabiliriz.
Kazdağları; bin pınarlı İDA, bir yanda enerji piyasası denetleme kurulundan kolaylıkla çıkarılan termik santral ruhsatları ile kuşatılmış, diğer yandan yine enerji bakanlığının verdiği yüzlerce maden ruhsatı ile delik deşik edilmiş iken, bizler öncelikle geçici hükümetin Çanakkale milletvekilinin açılmış davalara müdahil olmasını bekliyoruz. Hukukçu olduğunu bildiğimiz milletvekilinin kendi memleketi Lapseki Şahinli köyündeki suları zehirleyen altın madeni şirketlerine karşı, en sonuncusu başta Yenice çırpılar köyünde olmak üzere Güreci, Kirazlıdere hattındaki termik santrallare karşı bugüne kadar ne yaptığını merak ediyoruz.
Kazdağı ve yöresi bütünlüğü korunmuş orman alanları, yer altı ve yerüstü suları ve verimli topraklarında tarımdan geçinen onbinlerce insanı ile, yöre milletvekillerinden somut ve sonuç getirici çabalar bekliyor. Çocuklarımıza bırakacağımız miras olarak, Dünyaca ünlü bu topraklar, Kazdağı ve yöresi Çanakkale milletvekillerinin kamuoyuna yansıyan siyasi çıkara dayalı çalışmaları ile korunamaz.
Özet olarak;
Tek başına milli park ilan edilmesi, Kazdağı ve yöresini kurtarmaz. En fazla bir sonraki seçimlere kadar siyasi rant sağlar. Somut olarak, bir an önce bugüne kadar verilmiş termik santral ruhsatlarını iptal ettiriniz. Yine aynı şekilde bütün altın madeni ruhsatlarını iptal ettiriniz. Hukuksuzca inşaat faaliyetleri devam eden Karabiga CEN-AL termik santral faaliyetlerini durdurunuz.
Çanakkale Çevre Platformunun bir bileşeni olarak, Çanakkale Çevre Platformunun kazandığı davalar ortada iken çevre felaketlerinin ilanı anlamına gelen bu ruhsatları iptal ettirmeniz, sizleri kamuoyu nezninde ancak o zaman güçlü ve haklı kılacaktır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir