Tek Başına Seyahat Eden Kadınların Seyahat Engelleri Konuşuldu

27 Mayıs 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (KAM) organizasyonuyla Turizm Fakültesi Konferans Salonunda Tek Başına Seyahat Eden Kadınların Seyahat Engelleri temalı bir konferans verildi. Doç. Dr. Ferah Özkök ve Müesser Cesur’un konuşmacı olduğu konferansa KAM Müdürü Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi, öğretim üyeleri ve öğrenciler de katıldı.

KAM Müdürü Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi konferans öncesi yaptığı konuşmada ÇOMÜ KAM hakkında bilgi vererek kadınların seyahat yaparken yaşadıkları engellerin ele alınacağı konferansın önemli olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Ferah Özkök ise Türkiye’de seyahat ederken katledilen kadın turistler olgusu üzerinden böyle bir konu üzerine çalışma yapmayı düşündüklerini söyleyerek, herkesin seyahat etme özgürlüğünün bulunduğunu, kadınların da bunu kısıtsız bir biçimde yaşamasının önemli olduğunu belirtti.

Müesser Cesur ise kadınların son dönemde tek başına seyahat etme durumunun arttığını ifade ederek seyahat etme esnasında yaşanan engellerin sosyo-kültürel ve kişisel kısıtlayıcılıklar temelinde geliştiğini belirtti.

Konferans gerçekleştirilen konuşmaların ardından katkı ve sorular ile son buldu.

[Serhat Çoban / comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir