Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Teknolojiyi Kullanarak Doğalgazla Isınma Maliyetini Yüzde 35 Düşürdüler

Teknolojiyi Kullanarak Doğalgazla Isınma Maliyetini Yüzde 35 Düşürdüler

Çanakkale’de bir sitede yeni uygulanmaya başlanan ısınma sistemi sayesinde doğalgaz faturalarında yüzde 35 oranında tasarruf sağlandı.

Barbaros Mahallesi’nde bulunan ve 102 ailenin yaşadığı Yüksel Yapı Sitesi’nin yönetimi, yakıt giderlerini düşürmek için bir süre önce Baxi Group Baymak firmasıyla anlaşıp, binada 9 kazandan oluşan “kaskad yoğuşmalı kombi” sistemini kurdu. Firmada görev yapan Makine Mühendisi Ahmet Onur Dinç, kaskad sisteminin diğer brülör sisteme göre mevsimsel geçiş avantajına sahip olduğunu belirterek, “Bu sistemde, bina dışına konulan dış hava sensörü algıladığı sıcaklık derecesini kazanların bulunduğu yerdeki merkeze gönderiyor. Böylelikle hava sıcaklığına göre bir ya da birkaç kazan otomatik olarak devreye girerek, odalar için belirlenen ısı derecesine ulaşıncaya kadar çalışıyor. Böylelikle sabit bir sıcaklık değeri sağlanıyor. Özellikle ilk ve sonbaharda havaların sıcaklık derecelerinin değiştiği dönemlerde diğer brülör sisteme göre yüzde 35 yakıt tasarrufu sağlıyor” dedi.

Doğalgazla çalışan, kömür, tüp gaz ve elektriğe göre 1/3 oranında daha ucuz ısınma imkanı sağlayan sistemin şu anda İtalya’da yapılan sistemler yarışmasında Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki kaskad sistemlerle yarıştığını belirten Dinç, ”Bu sistemi 13,7 metre karelik bir alana sığdırdık. Sistemin diğer önemli bir özelliği de bu. Bu alan içinde 9 adet kazan, genleşme tankları, kumanda panosu, vanalar, gaz tesisatı, ayrıştırıcı ve hava ayırıcı bulunuyor” diye konuştu.

Sitenin yöneticisi Sadettin Bulut ise, söz konusu yeni sistemi büyük bir cesaretle uyguladıkları, ısınma ve ekonomik gider konusunda karşılığını aldıklarını bildirdi. Sahip oldukları kaskad yoğuşmalı kombi sisteminin diğer siteler için de örnek olabileceğini belirten Bulut, son 2 ay içinde kişi başı aylık 100-125 YTL olan doğal gazla ısınma ücretini 77 YTL’ye düşürdüklerini kaydetti.
İHA

Filtreler:

Yorumunuz