Teknolojiyi Kullanarak Doğalgazla Isınma Maliyetini Yüzde 35 Düşürdüler

Teknolojiyi Kullanarak Doğalgazla Isınma Maliyetini Yüzde 35 Düşürdüler
24 Aralık 2008

Çanakkale’de bir sitede yeni uygulanmaya başlanan ısınma sistemi sayesinde doğalgaz faturalarında yüzde 35 oranında tasarruf sağlandı.

Barbaros Mahallesi’nde bulunan ve 102 ailenin yaşadığı Yüksel Yapı Sitesi’nin yönetimi, yakıt giderlerini düşürmek için bir süre önce Baxi Group Baymak firmasıyla anlaşıp, binada 9 kazandan oluşan “kaskad yoğuşmalı kombi” sistemini kurdu. Firmada görev yapan Makine Mühendisi Ahmet Onur Dinç, kaskad sisteminin diğer brülör sisteme göre mevsimsel geçiş avantajına sahip olduğunu belirterek, “Bu sistemde, bina dışına konulan dış hava sensörü algıladığı sıcaklık derecesini kazanların bulunduğu yerdeki merkeze gönderiyor. Böylelikle hava sıcaklığına göre bir ya da birkaç kazan otomatik olarak devreye girerek, odalar için belirlenen ısı derecesine ulaşıncaya kadar çalışıyor. Böylelikle sabit bir sıcaklık değeri sağlanıyor. Özellikle ilk ve sonbaharda havaların sıcaklık derecelerinin değiştiği dönemlerde diğer brülör sisteme göre yüzde 35 yakıt tasarrufu sağlıyor” dedi.

Doğalgazla çalışan, kömür, tüp gaz ve elektriğe göre 1/3 oranında daha ucuz ısınma imkanı sağlayan sistemin şu anda İtalya’da yapılan sistemler yarışmasında Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki kaskad sistemlerle yarıştığını belirten Dinç, ”Bu sistemi 13,7 metre karelik bir alana sığdırdık. Sistemin diğer önemli bir özelliği de bu. Bu alan içinde 9 adet kazan, genleşme tankları, kumanda panosu, vanalar, gaz tesisatı, ayrıştırıcı ve hava ayırıcı bulunuyor” diye konuştu.

Sitenin yöneticisi Sadettin Bulut ise, söz konusu yeni sistemi büyük bir cesaretle uyguladıkları, ısınma ve ekonomik gider konusunda karşılığını aldıklarını bildirdi. Sahip oldukları kaskad yoğuşmalı kombi sisteminin diğer siteler için de örnek olabileceğini belirten Bulut, son 2 ay içinde kişi başı aylık 100-125 YTL olan doğal gazla ısınma ücretini 77 YTL’ye düşürdüklerini kaydetti.
İHA

Yorumlar...
 • esra
  06/10/2010 13:41

  aahh ah ne guzel bır sıteydı çkaleye gelebılsem yıne oradan ev kıralardım.harıka bir sıte hem sıte sakinleri hem yönetıcıler harıkaydı cok özluyorum:(((

 • recep
  19/07/2009 21:06

  bence yüksel sitesi böyle uygulamada çanakkale gibi bir ilde bir ilke damga vurdu.böyle kaskart sistemle ısıtılması tüm sitelerde zamanla olması gerek,çünki kış sezonunda her zaman hava kirliliğini görüyoruz.kömürlü kazanlarda düzensiz yakılma çok oluyor.kalorifer ateşçilerimiz dört beş kazan yakacağım fazla kazanacağım diye,çanakkalemizin hava kirliliğinede sebep oluyorlar?yetkililere ve ilgililere duyurulur.kış geliyor,önümüz kış.saygılarımızla.

 • cahit
  16/03/2009 01:33

  Anlaşıldı çanakkaleye taşındığımda,sizin gibi bir yöneticinin başında olduğu siteye taşınmak artık farz oldu tebrikler sadettin ağabey, cahit çakır KIRKLARELİ

 • yıldıray deniz
  24/12/2008 23:46

  avrupada yaygın olarak kullanılan kaskad sistemlerinin türkiyede ve de çanakkalemizde kullanılması gurur verici.özellikle hızla gelişen dünyamızda enerjinin çok çok önemli olduğu bu zamanda kaskad sistemler birçok özellikle günümüzün vazgeçilmezi olmaya aday bence.temiz bir doğada 45- 50 c lik baca ısısıyla küresel ısınmayı önlemenin avantajı,% 35 yakıt tasarrufu ile dışarıya giden paramızın türkiyede kalması,özellikle çanakkalemizde hava kirliliğinin bire bir ilacı.öncelikle çanakkalede bir ilk olan kaskad sistemini kullanan YÜKSEL SİTESİ YÖNETİMİNE,onlara bu desteği veren site sakinlerine teşekkürlerimi iletirim TEŞEKKÜRLER BORA ISI MERKEZİ,TEŞEKKÜRLER BAYMAK

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir