“Tekrar Aday Oldum Çünkü…”

02 Aralık 2016

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz 17 Aralık’ta yapılacak Kent Konseyi Genel Kurulu’nda tekrar aday olduğunu açıkladı. Kent konseyinin bazı siyasi yapılar tarafından kötü bir niyetle ele geçirilmek istendiğini söyleyen Yavuz, şu ana kadar açıklanan diğer adaylar hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, 17 Aralık’ta yapılacak Kent Konseyi Genel Kurulu’nda yeniden aday. Bugün konsey binasında ekibiyle birlikte objektiflerin karşısına geçen Saim Yavuz, “Kent Konseylerinin temel amaçlarından olan “Kentin hak ve hukukun korunması ile hemşehrilik bilincinin geliştirmesi ve yerinden yönetim ilkelerinin hayata geçirilmesi” için bugüne kadar yürütme kurulu, meclisler ve çalışma gruplarıyla birlikte yürüttüğümüz çalışmaları devam ettirmek;Kent Konseyinin yerel yönetim, özel sektör ile diğer kurum ve kuruluşlarının kent yaşamını etkileyecek düşünce ve kararlarına kentlileri katarak karara etkide bulunmaya; Kent Konseyi’nin varlığının herhangi bir çıkar grubu ile partilerin egemenliğinden uzak, taraflar üstü bir anlayış ve tutumla, halkın kararını ortaya çıkarmaya; ve herhangi bir seçim pazarlığı yapmadan bugüne kadar amaç ve hedefler doğrultusunda birlikte çalıştığımız arkadaşlarımın ve kentlilerin de destekleriyle; barış içerisinde farklılıklarıyla bir arada yaşanan, demokratik ve özgür bir Çanakkale için Kent Konseyi başkanlığına aday olduğumu açıklıyor, aday olan ve olacak olan bütün hemşehrilere başarılar diliyorum’’ diyerek adaylığını resmen ilan etti. Bu açıklama sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Saim Yavuz, ayrıca 17 Aralık’ta yapılacak Kent Konseyi Genel Kurulu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Belli Bir Seviyeye Geldik”

Çanakkale Kent Konseyi’nde uzun süre birçok çalışmaya imza atan Saim Yavuz, yeni dönem adaylığı ile ilgili sorulara ilk olarak; “Yürütmekte olduğumuz çalışmaların geldiği nokta kritik. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla, kentlilerin kendi kentiyle ilgili karar verebilmelerini sağlamak için konsey olarak belli bir seviyeye geldik. Bu seviyenin önemli dirençleri var. Bunlardan bir tanesi yerel yönetim ve yerel yönetimin tesisleri. Bir tanesi de kentlilerin kendileri. Ve bu kentlilerin üye olduğu dernekler, STK’lar kısacası çıkar topluluklarıdır. Kentlileri kentle ilgili kararlara katmaya çalışırken; bir yandan bu çalışmanın içerisinde olanlar, bir yandan bu kararları hayata geçirecek kurumlar ve diğer yandan da bu kurumlarla çıkar ilişkileri olan yapılar ne yazık ki bizim karşımızda duruyorlar. Biz dediğim kent konseyidir ve kentin kendisidir. Bu anlamda biz kent halkını bu karanlık süreçte, kararlara katmak için belli bir seviyeye geldik” diyerek cevap verdi.
1

“Kent Konseyi Var Ve Bir Şeyler Yapıyor”

Çanakkale’de 20-30 kişi ile kent konseyi çalışmalarına başladığını belirten Yavuz;” Bu rakamı şimdi 50 kişiye çıkardık. “Ne olacak bu kent konseyi, bunlar belediyenin adamları, onlar ne derlerse onu yapıyorlar” sözlerine maruz kaldık. Fakat biz uğraşa uğraşa buralara geldik. Ne iyi ki kent konseyi varlığı bulunuyor. Geçen seçimde kent konseyi için ortaya çıkan adaylar ve onlarının etrafındaki yapılar gösteriyor ki Çanakkale’de aslında kent konseyi var. Ve bir şeyler yapıyor. Bizim için bu seviye yeterli değil” diye konuştu.

“Burası Siyasi Yapıların Yeri Değil”

Kent konseyini ele geçirmek isteyen siyasi çıkar yapılarından da bahseden Yavuz;” İşin ehli olmayan, herhangi bir çıkar grubunun adamı olarak buraya gelen herhangi birileri, buraya gelindiğinde bunu tepetaklak edecek. Kente zarar getirecek. Verilen bu emeklere zarar verecekler, tüm emekler heba olacak. Biz on yıldan bu yana karınca gibi çalışarak, kimseyle zıtlaşmadan, karşıtlık yaratmadan kentliler kendilerini ifade etsin diye çabaladık,kapılarımızı açtık. Bu yapı kötü niyetli grupların yapısı değil. Biz size ait olan yapının, size ait kalması için emek veren, emek harcayan hizmetkarlarıyız. Ama buraya sadece başkan olmak, yönetim kurumu üyesi olmak için gelenlerin zarar vereceğini biliyoruz. Ve kötü niyetli örgütler ile siyasi partiler tarafından kuşatılacağını görüyoruz, biliyoruz. Bu yüzden kent konseyinde bir şeyler yapmaya karar veriyoruz. Bugünde görünen tablo odur ki; niyetinin kentliye, kente ait olan bu yeri daha ileriye taşımak olmadığını, “bize” ait olması gerektiğini düşünen yapılar var. Bunlar siyasi yapılar. İster AKP, ister CHP, ister MHP olsun. Burası onlara ait olan bir yer değil. Onların düzenlemeleri ile ele geçilecek yerler değil” dedi.

Biri Kapının Önünden Geçmemiş, Diğeri Toplantılara Katılmamış!

Toplantıda son olarak yakın zamanda adaylıklarını açıklayan Av. Ali Furkan Oğuz ve Engin Kandemir hakkında konuşan Yavuz; “Diğer adaylara başarılar diliyorum. Engin Kandemir, bir dönem kent konseyi Namıkemal mahalle meclisi başkanlığı yaptı. Fakat bir, iki toplantı dışında toplantılara katılmayınca başkanlığı düşmüş bir adaydır. Av. Ali Furkan Oğuz’u ise kent konseyinin kapısının önünden geçmemiş, hiçbir çalışmasına katılmamış bir aday olarak düşünüyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir