Telefon Sapıkları 112’ye Dadandı

Telefon Sapıkları 112’ye Dadandı
15 Eylül 2011

Çanakkale’de 112 Acil Servis ihbar hattına günlük gelen ortalama 2 ile 3 bin çağrıdan yüzde 80 ile 90’ının boş ve asılsız çıktığı, hattı en çok telefon sapıkları ile çocukların meşgul ettiği açıklandı.

112 Komuta Kontrol Merkezi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan 112 Acil Servis Hizmetleri Şube Müdürü Tuba Tayhan Küçük, büyük fedakarlıklarla görev yapan ekibin en çok gerçek dışı telefon aramalarından rahatsız olduğunu belirterek, “Komuta kontrol merkezimizde bulunan çalışanlarımız, günde 2 ile 3 bine yakın telefona bakıyor. Arayanların bir kısmı telefonu çaldırıp kapattığı gibi bazıları da küfür edip kapatıyor. 112 Acil Servis ekibimiz bu sapıklarla da uğraşıyor. Buradan ailelere de seslenmek istiyorum. Yaşları küçük olan çocuklar da telefonla 112’yi arayıp bu numarayı gereksiz yere meşgul edebiliyor. Ailelerin bu konuya çok dikkat etmeleri gerekiyor. Günde 2 ile 3 bin telefonun sadece 75 ile 100 tanesi gerçek vaka. Bunun dışındakiler ise gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Tuba Tayhan Küçük, 112 Komuta Kontrol Merkezi’ni arayan herkesin telefon numaralarının kayıt altına alındığını da belirterek, “Bizi arayanların numaraları burada görülüyor. Bunlar da kayıt altına alınıyor. Bu sebeple gereksiz yere bu hattı meşgul eden ve sapıklık yapanlar hakkında yasal işlemler başlatılıyor” dedi.

Çanakkale il merkezindeki Komuta Kontrol Merkezi’nde gelen telefonlardaki aciliyete göre ilgili yerlere ambulans sevk edildiğini de belirten Tuba Tayhan Küçük, “İl merkezinde 60 kişi görev yapıyor. Burada 2 ambulansımız var. Bir ihbar anında bölgeye intikal eden araçlarımız araç takip sistemi ile saniye saniye takip edilebiliyor. Bir ambulansın kaç dakikada olay yerine gittiği, hastayı buradan aldıktan sonra hastaneye ne kadar sürede getirdiğini anında görebiliyoruz. Çanakkale il genelinde ise 31 ambulansımız var. Ayrıca 1 ambulas helikopter, 2 sağlık botumuz da vakalara müdahalede bulunuyor” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir