Teoman Alpay Mezarı Başında Anıldı

14 Şubat 2009

Alpay’ın, Çanakkale Şehir Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma töreninde, Ruhsar Renda Alpay eşinin mezarına çiçek bıraktıktan sonra dua okudu.

Anma törenine katılan gazetecileri daha sonra iş yerinde ağırlayan Ruhsar Renda Alpay, gazetecilere üzerinde Teoman Alpay’ın fotoğrafının bulunduğu küçük şeker poşetleri verdi, helva ikram etti.

Ruhsar Renda Alpay, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ünlü besteci Teoman Alpay’ı sadece kendisinin ve gazetecilerin andığını söyledi.

Bu ilgisizliğin kendisini üzdüğünü ifade eden Alpay, ”Bugün Teoman Alpay’ın toprağa veriliş günü. Ben eşimin mezarının başına sık sık geliyorum. Her an aklımda, ruhu benimle burada. Onun kokusunu özlüyorum. Sevgililer Gününde benim sonsuz sevgilimdir Teoman Alpay” dedi.

Çanakkale’de 4 yıl önce 73 yaşında hayatını kaybeden Teoman Alpay, ilk bestesini 1953 yılında konservatuvar öğrencisiyken yaptı.

Teoman Alpay, 1955’te bestelediği ”Mavi Gözlü Sarışın Kız, Gel Gidelim Adaya Biz” şarkısının radyoda çalınmasıyla adını duyurdu.

İkisi saz semaisi olmak üzere 200’e yakın bestesi bulunan Alpay, ”Nasıl Geçti Habersiz”, ”Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar”, ” At Kadehi Elinden”, ”Kadın” ve ”Kalbimi Kıra Kıra” adlı eserleriyle Milliyet gazetesinin düzenlediği yarışmalarda birinci oldu.

Teoman Alpay’ın Türk müziğine damgasını vurmuş eserleri arasında, Türk filmlerinde kullanılan ”Buruk Acı”, ”Sarmaşık Gülleri”, ”Seven Ne Yapmaz”, Fransızca seslendirilen ”Sen Bensiz, Ben Sensiz”, Yunanca icra edilen ”Kaçamazsın”, ”Kıskanırım Seni Ben” ve İngilizceye çevrilen ünlü eseri ”Samanyolu” bulunuyor.

Bestekar Teoman Alpay, 11 Şubat 2005’te tedavi gördüğü Çanakkale Devlet Hastanesinde yaşamını yitirmişti.

[Haber Kaynağı: Medyaline]

Yorumlar...
  • Şuayip ODABAŞI
    14/02/2009 18:00

    Biz andık efendim.Yazı da yazdık. Kimin umurunda...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir