“Terk Edilmiş Çanakkale” Belgesel Gösterimi Yapıldı

“Terk Edilmiş Çanakkale” Belgesel Gösterimi Yapıldı
16 Mayıs 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü “Terk Edilmiş Çanakkale” belgesel gösterimi yapıldı.

Bitirme tezi için Çanakkale Kent Müzesi arşivinden de yararlanan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sinema ve TV Bölümü mezunu Eray Öksüzoğlu’nun ders kapsamında yazıp yönettiği belgesel ‘Terk Edilmiş Çanakkale’nin gösterimi Kent Müzesi ve Arşivi’nde yapıldı.

Çanakkale’de Nedime Hanım Mektebi, Mekor Hayim Sinagogu, kentin geneline yayılmış alanların yanı sıra Ermeni ve Rum mahallesindeki evler, eski Vali Konağı, Ermeni Kilisesi, Askeri Hamam ve Saat Kulesi’nin eski fotoğrafları ve yeni çekimler ile birlikte binaların tarihleri hakkında kısaca bilgi veren belgeselde binalardaki değişimler gözlemlendi. Yapılar hakkında kişiler ile yapılan röportajlarla da zenginleşen belgeselde, Çanakkale’deki tarihi yapıların restore edilerek kente yeniden kazandırılması ve onların Çanakkale içindeki hikayeleri paylaşıldı. Çalışmanın izlenmesinin ardından konuklar tarafından belgesel ve yapıların değişimleri hakkında sohbet edildi. Sohbette, kentin her anının belgelenmesinin gerekliliğinin ve gelecekte kullanılması için bir altlık olmasının gerekliliği üzerine duruldu. Sohbet sonunda Kent Müzesi’nin çalışmalarının da üniversite öğrencileri için bir çalışma kaynağı olabileceğine ve Müzenin üniversite ile işbirliğinin önemine vurgu yapıldı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 22 Mayıs 2013 Çarşamba saat 18.00’da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cumhur Aslan tarafından “Toplumsal Hayat ve Kent Müzeleri” isimli bir konferans gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir