Terör Kurbanı ÇOMÜ Öğrencisi Okulunda Anıldı

20 Şubat 2012

Geçtiğimiz ay içerisinde Hakkari’de gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğrencisi Zeki Yeşil, Çanakkale’deki okulunda törenle anıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği öğrencisi Zeki Yeşil’i anma töreni, Anafartalar Kampüsü Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Terör saldırısında hayatını kaybeden Yeşil’in sınıf arkadaşlarından İpek Gelmez, Hakkari’de yaşanan bu saldırıyı kınadığını belirtirken, sınıf arkadaşlarının bu hain saldırıyla yaşamını yitirmesinden büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi. Burcu Çalık ise, arkadaşları Zeki Yeşil’in vefatından duyduğu acıyı “Ölen sadece bizim arkadaşımız değil, ölen bir evlat, ölen bir öğretmen, ölen bir yeşil fidan” diyerek Yeşil’in ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Zeki Yeşil’in ev arkadaşı olan Mustafa Tekin, “Zeki, güzel ahlakın, iyi insan olmanın tam karşılığıydı. O bana kardeşliği, dostluğu öğretmenin yanı sıra iyi insan olmak için ne gerekir, nasıl iyi insan olunur bunu da öğretti. Ailesinin acısı acım, Zeki’nin kardeşi kardeşim, ailesi ailemdir. Diliyorum ki bu acılar son bulur, dilerim bu gözyaşı son olur” diye konuştu.

Yabancı Diller Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dinçay Köksal anma toplantısında yaptığı konuşmada, Zeki Yeşil’in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Bizler Yunus’ların, Mevlana’nın torunlarıyız. Onların dostluk, hoşgörü, iyilik tohumları ektiği bu topraklarda ekilmeye çalışılan nifak tohumları yeşermeyecektir, Zeki Yeşil gibi aydınlık, gençlerimiz var oldukça” dedi.

Törende konuşma yapan bir diğer isim Zeki Yeşil’in amcası Kemal Seyitoğlu oldu. Seyitoğlu, “Bizler Zeki’mizi hayatının baharında kaybettik, siz gençler sağ olsun, vatan sağ olsun. Buraya geldiğimiz andan beri bizlere destek olan herkese sonsuz teşekkürler. Zeki Türkiye’nin bir ucundan buraya geldi, burada bizleri yurdun dört bir yanından ilim almaya gelen öğrenciler karşıladı, Doğulu, batılı, Sinoplu, Sivaslı, Mardinli, İstanbullu, Çanakkaleli her bölgeden her yaşta insan acımıza ortak oldu. Çanakkale böyle bir yer, şehitlikte de birçok farklı şehirden şehidimiz göğüs göğüse çarpıştı, yan yana yatıyor. Anadolu toprağı büyük insanlar yetiştirmiştir. Bizler şiddeti, terörü ve her türlü kötülüğü Yunus ile Mevlana ile aşacağız. Tevazuyu, güzel ahlakı, anlayışı, hoşgörüyü gösterdiğimiz takdirde aşamayacağımız engel kalmayacak. Bir insanı öldürmek bütün insanları öldürmek gibidir. Sizler geleceğimizin teminatısınız, bunları güzelliklerle aşacağız. Bu ülkede dalgalanan şanlı Türk Bayrağı bayramızdır, o bayrak altında bu ülkeye layık olmaya çalışacağız” diye konuştu.

Törende son konuşmayı yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Ramazan Gülendam ise, her canlının ölümü tadacağını belirterek, “Önemli olan güzelliklerle anılmak, geride güzellikler bırakmaktadır. Zeki Yeşil kardeşimiz ardından güzellikler bırakmış ki bu kadar güzel anıldı. Zeki’nin de bu hain saldırıda bir şehit olduğuna inanıyorum, ailesinin de bu metanetli duruşuyla bir şehit ailesi olduğuna inanıyorum, hepinize başsağlığı diliyorum” dedi.

Anma törenine, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir’in yanı sıra ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Acer, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Gülendam, Zeki Yeşil’in babası Faysal Yeşil ve yakınları ile çok sayıda ÇOMÜ’lü akademisyen ve öğrenci katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir