Teröre ve Şiddete Karşı Pedal Çeviriyor

Teröre ve Şiddete Karşı Pedal Çeviriyor
01 Aralık 2008

Terör ve şiddeti protesto etmek için 15 Ağustos 2008’de bütün Türkiye’yi bisikletiyle dolaşmak üzere İstanbul’dan yola çıkan Niyazi Kıyak, 77. durağı olan Çanakkale’ye geldi.

Akşam saatlerinde bisikletiyle Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesine gelen Niyazi Kıyak (48), burada taksi şoförlerinin misafiri oldu. Teröre karşı 15 Ağustos’ta İstanbul’dan başlattığı protesto turunda 11 bin 200 kilometre yol katettiğini belirten Kıyak, “Turumun son etaplarında Balıkesir’den Çanakkale’ye geldim. Burada şehitlikleri ziyaret edip Edirne’ye geçeceğim. Sonra Kırklareli, Tekirdağ ve bayramın ikinci günü de İstanbul’a ulaşıp turumu tamamlayacağım” dedi.

Son zamanlarda toplumda bir travma oluştuğunu belirten Niyazi Kıyak, “Terör ve şiddet yüzünden 30 bin insanımızı maalesef kaybettik. 25 yıl içinde bunun ekonomik boyutu ise 300 milyar dolar. Bunlar yetmezmiş gibi toplumumuzda çok büyük gerginlik var. Gerginliğin sebebi ise doğu ve güneydoğuda yerel siyasetçilerin mevcut demokratik sistemimizi kullanarak devletimizin birlik ve beraberliğini tehdit eden gerilim politikasıdır. Ben vatandaş olarak kendimi sorumlu hissettim. Ankara’daki siyasetçilerin
dikkatini olabilecek kötümser tablolara çekmek istedim. Bence aile içinden başlayarak herkesin komşusunu evine davet etmesi yoluyla toplumsal ilişkileri yeniden başlatalım. Benim amacım, toplumsal barış ve kardeşliğin yeniden ivme kazanması” dedi.

Günde 150-200 kilometre yol aldığını belirten Kıyak, bisikleti üzerinde taşıdığı çadırını Küçükkuyu çıkışında bir yere kurarak sabah saatlerinde beldeden ayrıldı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir