Terzialan Beldesi’nde Şehitler Ormanı Oluşturulacak

21 Mart 2012

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Terzialan Beldesi’nde Orman Haftası nedeniyle fidan dikme etkinliği düzenlendi.

İlçe Orman İşletme, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Terzialan Belediyesi işbirliği ile “Şehitler Ormanı” oluşturulması için ilk adım atılırken, Terzialan Avcılık ve Atıcılık Derneği’nin atış poligonu yanında oluşturulacak “Şehitler Ormanı” için Terzialan İlköğretim Okulu ile Cumhuriyet İlköğretim Okulu’ndaki öğrenci ve öğretmenleri kazılan çukurlara itinayla fidan dikti. Terzialan Belediye Başkanı Bahattin Sağın, “Bir tane ormanımız, mesire alanımız olsun istedik ve güzel bir orman yapmayı düşündük” diyerek, “Karşıdaki tepeyi de Bal Ormanı yapmayı düşünüyoruz. Şimdi burayı insanlarımıza rahat bir şekilde mesire yapabileceği güzel bir hatıra ormanı kazandıracağız” dedi.

Çan İlçe Orman İşletme Müdür Vekili Nurkan Yonar da, Terzialan Belediye Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Orman İşletme Müdürlüğü’nün ortaklaşa bir teşebbüsü sonucunda fidan dikilen sahayı geçen sene sürdürdüklerini belirterek, “Çan’a her kademede, her aşamada değişik ve güzel ormanları kazandırmak amacındayız” diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan ise, yaklaşık 450 fidanının dikimini Terzialan Belediye Başkanlığı, Çan Orman İşletme Müdürlüğü, Terzialan İlköğretim Okulu ve Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirdiklerini söyledi. Özkan, “Temel amacımız öğrencilerimize çevre bilinci kazandırmak, farkındalık duyarlılığını kazandırmak amacıyla yürüttüğümüz bir çalışma. Bu ormanın Terzialan beldemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaymakam Hasan Gözen de, “Bugün burada gerçekten güzel bir faaliyet için bir araya gelmiş bulunmaktayız” diyerek, “Son yollarda orman alanları gittikçe azalıyordu. Dünyadaki küresel ısınmanın da etkisiyle ormancılığa ve fidan dikimine yönelik hassasiyet arttı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı belli bir eylem planı çerçevesinde yeni orman alanlarının oluşturulması, var olan orman alanlarının korunmasına yönelik ülke genelinde bir planlama yaptı. İlçemizin yüzde 60’ının daha da üstü bir oranda ormanla kaplı. Ormana olan ilgimizin bundan dolayı bizler için korumaya yönelik gelişmesi lazım” diye konuştu. Gözen, ağacın ve ormanların yararlarına da değinerek, “Öğrencilerimizin her fidanı kendi canı gibi koruyup kollayacaklarından şüphem yok. Onların büyümesi için her türlü imkanı vereceksiniz. Gerekirse elinizde bir şişeye suyu doldurup su ihtiyacı olan fidanın dibine dökeceksiniz. Çünkü gerçekten dünyamız sınırlı ve dünyayı genişletme şansımız da yok” dedi. Gözen, öğrencilerden bilinçsizce ormanı yok eden kişileri ilgili mercilere bildirmelerini de istedi.

Terzialan’daki fidan dikme etkinliğine İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Rıza Adıgüzel, Kırkpınar eski ağalarından işdamı Murat Köse, daire ve okul müdürleri ile öğrenciler katıldı. Fidan dikme etkinliğinden sonra Terzialan Belediyesi tarafından katılımcılara pilav ve ayran ikramı yapıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir