TESK Genel Başkanı Çanakkale’de

TESK Genel Başkanı Çanakkale’de
14 Kasım 2009

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın çırak ve kalfa bulmakta zorlandığını belirterek, TESK Koleji kurmak istediklerini söyledi.

TESK’in istişare toplantısı, Çanakkale’de yapıldı. Kolin Hotel’deki toplantıya; Çanakkale’nin dışında Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bursa, Düzce, Edirne, Eskişehir, Karabük, Kars, Yalova, Zonguldak, İstanbul Bilumum Madeni Eşya Sanatkarları, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu, Türkiye Fırıncılar Federasyonu, Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, göreve geldikleri günden beri esnaf ve sanatkarın meselelerini yerinde tespit etmek için bölge toplantıları düzenlediklerini belirterek, “Bu yıl değişik memleketlerde bir araya geldik. Bu toplantılarımız bundan sonra diğer illerde de devam edecek. Bunları devam ettirirken kabuğumuza çekilmiyoruz. Esnaf ve sanatkarların meselelerini, sıkıntılarını anlatmayla gayret ediyoruz. Esnaflarımızdan gelen dosyaları inceliyoruz. Amacımız esnafımızın sorunlarına yerinde çözüm yolları bulmak” dedi.

Palandöken, esnaf ve sanatkarların aileleri ile birlikte ülke nüfusunun yaklaşık 4’te birini teşkil ettiğini hatırlatarak, “Ülkemizin sorununu çok iyi iyi biliyoruz. Ülkemiz sıkıntılı bir dönemde. Bu sıkıntının, önümüzün daha güzel, daha refah olmasını sağlayacak yeni tedbirleri beraberinde getireceğine inanıyoruz. Ancak bunu yaparken, “Bizi ihmal etmeyin” diyoruz. Ekonomiyi ne kadar düzeltmeye gayret ederseniz, ne kadar Türkiye’yi geliştirmeye ihtiyaç duyarsanız duyun, esnaf ve sanatkarsız bu iş olmaz” diye konuştu.

Konuşmasında açılım ve küresel mali krize de işaret eden Palandöken, “Bizim sessizliğimizi kimse farklı algılamasın. Biz düzeni bozan, ortalığı karıştıran değil, düzeni kuran, vatanımızın birlik ve bütünlüğü için elimizi taşın altına koyan insanlarız. Esnaf, iki kişi kavga ettiğinde birini dükkana alan, meseleyi ört bas eden, nasihat eden insandır. İşte bizim bu nasihatlerimizden ders alın. Bize ders vermeyin. Buna dikkat edin” şeklinde konuştu.

“TESK KOLEJİ’Nİ KURMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA BAŞLADIK”

Palandöken, TESK Koleji’ni kurmak için çalışmalara başladıklarını anlatarak şunları söyledi:
“Esnaf, çırak ve kalfa bulmakta zorlanıyor. Bu sebeple TESK Koleji’ni kurmak istiyoruz. İki yıllık yabancı dil eğitimi ile bunları yurt dışına transfer edeceğiz. Bu ustalık, kalfalık sistemini yeni teknoloji ile yapacağız. Çocuklarımızın geleceği ile ilgili onların garantili iş bulmalarını ve istedikleri ülkelerde çalışmalarını sağlayacağız.”
Sigara içme yasağından da bahseden Palandöken, sigaraya kendilerinin de karşı olduğunu ancak sigara içilen ve içilmeyen yerler yapılması gerektiğini söyledi.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mustafa Vurucu da yaptığı konuşmada esnafın sıkıntılarını dile getirdi. Yapılan konuşmanın ardından, toplantı basına kapalı olarak devam etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir