Tevfikiye Köyü Yenileme ve Rehabilitasyon Çalışmaları İlerliyor

Tevfikiye Köyü Yenileme ve Rehabilitasyon Çalışmaları İlerliyor
23 Mayıs 2018

2018 TROYA YILI çalışmaları kapsamında Çanakkale Valiliği ve OPET tarafından imzalanan protokol kapsamında OPET’in Tevfikiye Köyü’nde yaptığı yenileme ve rehabilitasyon çalışmaları devam ediyor.

Vali Orhan Tavlı, Tevfikiye Köyünde OPET tarafından sürdürülen yenileme ve rehabilitasyon çalışmaları ile İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Yardımcısı-İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü, İl Genel Meclisi Üyeleri Ufuk Ünver, Ahmet Çiçek, Tevfikiye Köyü Muhtarı Hüseyin Dinç’in de bulunduğu incelemelerde OPET Sosyal Sorumluluk Projeleri Çanakkale Saha Sorumlusu Fatma Hacıalioğlu yapılan çalışmaların son durumuyla ilgili Vali Orhan Tavlı’ya bilgi verdi.
Tevfikiye Köyünün yenileme ve rehabilitasyon çalışmalarının yanı sıra OPET ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile köy halkına verilen el sanatları ve hediyelik eşya kurslarına da ziyarette bulunan Vali Orhan Tavlı, burada vatandaşlarla bir araya gelip kurslarla ilgili bilgi aldı. Ayrıca İl Özel İdaresi tarafından bölgede tamamlanan içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarıyla, yapımı devam eden köy içi yol, çevre ve meydan düzenlemelerini yerinde inceleyen Vali Orhan Tavlı, yapılan çalışmalarla ilgili Vali Yardımcısı-İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü’den bilgi aldı.

Çalışmalarda Neler Yer Alıyor?
2018 TROYA YILI çalışmaları kapsamında Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk’ün imzaladığı protokol kapsamında; Köydeki binalara boya desteği verilerek mülk sahiplerinin, ‘Truva’ ruhuyla örtüşen belirlenen desen, renk ve motife göre evlerini boyaması ve bakımını yapması sağlanıyor.Estetiği bozan görüntüler düzenleniyor, evlerin etrafına çiçeklendirme ve ağaçlandırma yapılıyor.Köy kahvesi, düğün salonu, sağlık ocağında Truva dönemi konseptine göre yenileme çalışmaları yapılıyor.Köy kahvesi ve düğün salonundaki tuvaletler, OPET standartlarına göre yenileniyor. Tuvaletler düzenli olarak denetlenecek.Köy girişindeki satış stantları yenileniyor. Yenilenen standlar ihtiyaca uygun bölgelere yerleştirilecek. Köy meydanında peyzaj çalışması yapılıyor.-Banklar ve çöp tenekeleri gibi şehir mobilyaları köyün çeşitli bölgelerine yerleştiriliyor.Köyün giriş yolu ve çevresi düzenleniyor. -Köyü tanıtıcı ve yönlendirici tabelalar yol kenarlarında uygun noktalara konulacak.Köy kahvesinin arka tarafında bahçesinde bulunan bina Truva evi konseptinde yenilerek, restoran olarak kullanılacak.Tarihi köy camisi aslına uygun şekilde yenileniyor.Ayrıca Truva Meydanı denilen anfi tiyatro şeklinde tasarlanan geniş bir ovaya bakan alan ziyaretçilerin adeta bir seyir alanı şeklinde vakit geçireceği Truva’dan tarihi dokuların olduğu bir hale çevriliyor.Köydeki kullanılmayan evler de komple bakımdan geçirilerek atölyelere dönüştürülüyor.Yapılan çalışmalar neticesinde Tevfikiye Köyü TROYA dönemini yaşatan binaları ve figürleri ile tarihi bir doku kazanarak bölgenin turizm potansiyeli yükseltilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir