Tezer Tunabay, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

31 Ocak 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin bu haftaki konuğu Tezer Tunabay oldu.

30 Ocak 2013 Çarşamba günü “Kentte Gençlik Tiyatrosu” sergisi kapsamında düzenlenen Çarşamba etkinliğinde Tezer Tunabay ile “Gençlik Tiyatrosu Üzerine” bir sohbet gerçekleştirildi.

Tezer Tunabay, Gençlik Tiyatrosu yıllarına dair fotoğrafların eşliğinde gerçekleştirdiği sohbetine kendini tanıtarak başladı. Lise yıllarında başladıkları tiyatro hayatlarında ilk işin bir tiyatro sahnesi kurmak olduğunu söyleyen Tunabay, bu amaçla Halk Bahçesi içerisinde yer alan günümüze ulaşamayan Sanat Okulu’nun makine atölyelerinin taşınması ile birlikte boşalan yerinin tiyatro haline getirilme maceralarını paylaştı; “Mekan, tiyatro sahnesi olmak için uygun değildi ama biz imece usulü bulduklarımızla bir şeyler yapmaya çalıştık. Tencerelerden aydınlatma yaptık, Sümerbank’tan alınan perdeleri itfaiyeye taktırdık, tahta sandalyelerimiz düzenli dursun diye birbirlerine monte ettik. Zaten tiyatro dediğin nedir iki kalas bir heves, bizimde kalaslarımız ve bolca hevesimiz vardı.” dedi.

Kurdukları tiyatro ile birlikte Çanakkale’ye bir canlılık geldiğini söyleyen Tunabay, tiyatronun başka okulların oyunlarına da ev sahipliği yaptığını söyledi. Alaylı oldukları halde tiyatro sahnesinin kendilerine çok şey öğrettiğini söylerken, gençlik tiyatrosunda görev alan pek çok arkadaşı ile birlikte İstanbul’daki büyük prodüksiyonlu tiyatro oyunlarında figüranlık yaptıklarını böylece profesyonel anlamda deneyim kazandıklarını belirtti. Asiye Nasıl Kurtulur oyunun yazarı da olan Vasıf Öngören ile olan diyaloglara da değinilen sohbette epik tiyatroya dair bilgiler de verildi. “Biz kahveye gitmek yerine tiyatrolarda okuma yapan, ezber çalışan, disiplini yaşadıkları ile öğrenen gençlerdik, çok şey öğrendik, öğrendiklerimizi de okuldan sonraki hayatımızda gördük.” diyerek Gençlik Tiyatrosu’nun kendilerine kattıklarına değindi.

Sohbet, Tezer Tunabay’ın kulis anıları ve konukların soruları ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 06 Şubat 2013 Çarşamba saat 18.00’de Ergüven Özbek “Gençlik Tiyatrosu Üzerine Anılar” isimli sohbet gerçekleştirilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir