THK Uçakları Gece de Orman Yangınlarını Söndürebilecek

THK Uçakları Gece de Orman Yangınlarını Söndürebilecek
13 Nisan 2011

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Emekli Hava Pilot Tümgeneral Osman Yıldırım, kuruma yeni kazandıracakları gece görüş kabiliyeti olan 6 ton su kapasiteli 2 yangın söndürme uçağı ile gece de orman yangınlarına müdahalede bulunabileceklerini söyledi.

Bölge toplantısına katılmak üzere Çanakkale’ye gelen THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretlerde özellikle orman yangın sezonunun başlamasına kısa bir süre kala yapacakları çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulunan Genel Başkan Yıldırım, 6 ton su kapasiteli ve 5 saat uçabilme özelliğine sahip 7 büyük yangın söndürme uçağına ek olarak, bu yıl 2 uçak daha aldıklarını belirterek, “Aldığımız bu yeni uçaklarla uçak sayımız 9’a yükselmiş durumda. Filomuz gün geçtikçe büyüyor. Türk Hava Kurumu filosunda 9 tane büyük, 12 tane de küçük yangın söndürme uçağı oldu. Küçük yangın söndürme uçakları 1,5 ton, büyük yangın söndürme uçaklarımız ise 6 ton su alma kapasitesine sahip. Bu yıl içinde yeni bir uçak alımımız daha olacak. Özellikle geceleri orman yangınlarına uçakla müdahalede sorun yaşıyorduk. Bu yıl içinde gece görüş kabiliyeti olan 6 ton su kapasiteli uçaklardan 2 tane alacağız. Bu uçaklardan Avrupa’nın hiçbir ülkesinde yok. Gece hava biraz daha sakinleşiyor. Ama uçuş kabiliyeti olmadığı için yangın söndürme çalışması yapamıyorduk. Bu yaz 2 uçağımızla yangınlara gece de müdahale edebileceğiz. Böylece daha etkin bir söndürme çalışmasını gerçekleştirebileceğiz” dedi.

Konuşmasında Türkiye’deki orman yangınları konusuna da değinen Genel Başkan Osman Yıldırım, “Türkiye çok geniş ormanlara sahip. Bu ormanlarla ilgili Çevre ve Orman Bakanlığımız ile uyumlu bir çalışmamız var. Bunun karşılığını da geçen sene aldık. Güney bölgesinde Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa gibi ülkeleri Türkiye’ye kıyasladığımız zaman, onlarda ülke büyüklüğüne göre yanan alan miktarı yüzde 5 olurken, bu oran Türkiye’de ise binde 4 olarak gerçekleşti. Orman yangınlarının sayısında azalma olmadı ama yanan alan miktarında azalma oldu. Bu, yangına hemen başlangıcında müdahale edilmesinden kaynaklanıyor. Anında müdahale bizleri bu konuda başarılı yaptı” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir