Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Sertifika Dağıtım Töreni Yapıldı

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Sertifika Dağıtım Töreni Yapıldı
31 Ekim 2013

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Sertifikaları dağıtım töreni 28 Ekim Pazartesi günü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya İl Müdürü Mustafa Akkuş, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Nazlım, TKDK İl Koordinatörü Ümit Ortan, Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ayhan Aytekin, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus ve kursiyerler katıldılar.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 26 Ağustos 2013 tarihinde 11. Başvuru ilanına çıktı. Bu yatırımlar kapsamında traktör alımları için hibe desteği talebinde bulunan üreticiler başvuru şartlarını sağlamaları için gerekli olan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği konusunda açılan kursa katıldı. Ziraat Odası ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açılan 104 saat süren bu eğitim ile 46 üretici sertifika almaya hak kazandı.

Düzenlenen sertifika töreninde bir konuşma yapan İl Müdürü Mustafa Akkuş şunları söyledi;

“Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı 11. Başvuru Çağrı İlanı ile desteklenecek tedbirlerin açıklanması ile Aromatik ve Tıbbi Bitkiler konusunda proje yapmak isteyen üreticilerimize Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde, Çanakkale Ziraat Odasınca konu ile ilgili kurs açılmıştır. Çanakkale Ziraat Odası ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile açılan 104 saat süren bu kursta, 46 üreticimiz sertifika almaya hak kazanmıştır.
Bu kursun amacı; Aromatik ve Tıbbi Bitkiler konusunda üretim yapmak isteyen çiftçilerimize, Aromatik ve Tıbbi bitkilerin yetiştiriciliği, gübrelemesi, sulaması, zirai mücadele ve hasatı ile ilgili tekniğine uygun eğitim vererek, kaliteli ve birim alandan yüksek verim almayı sağlamaktır.
İlimizde 2013 yılında İPARD kapsamına alınmış alt tedbirler belirlenmiş ve yatırımcılar için çağrıya çıkılmıştır. İlimizde 2012 Yılında kurulan Kırsal Kalkınma Kurumu Çanakkale İl Koordinatörlüğü ve İl Müdürlüğümüz işbirliği ile İPARD Yatırım programlarının tanıtılması amacıyla bir takım tanıtım toplantıları yapılmıştır.
Bugün burada yapılacak olan bu etkinlikte; Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 26 Ağustos 2013 tarihinde On birinci Başvuru İlanına çıktığı Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Tedbiri kapsamında, Traktör desteğinden faydalanmak isteyen faydalanıcılara Ziraat Odamızca açılan kursun sertifika dağıtım töreni için toplanmış bulunmaktayız.
Yatırımları kapsamında traktör alımları için hibe desteği talebinde bulunan başvuru sahiplerimizin İPARD Hibe Desteklerinden faydalanması temel amacımızdır. Bu amaca yönelik olarak düzenlenen bu sertifika dağıtım toplantısının Çanakkale tarımına ve tarımsal sanayiye faydalı olmasını dilerim.
Bu kursun gerçekleşmesinde büyük emeği geçen Tarım Sektörünün en önemli paydaşı ve üreticinin temsilcisi olan Ziraat Odamıza, kursu gerçekleştiren Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze ve katkısı olan herkese teşekkür ederim.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir