Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, 1 Kasım Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

03 Kasım 2015

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen 1 Kasım Genel Seçim Sonuçlarını değerlendirdi. Seçim sonuçlarına iş dünyası, makro ekonomi, Çanakkale ekonomisi ve dünya ekonomisinden beklentiler konusunda geniş bir perspektiften değerlendiren Kaya Üzen “Öncelikle şu hususu ifade etmemiz ve kabul etmemiz gerekir. Seçim sonuçları ne olursa olsun, sandıktan çıkana saygı göstermemiz, itibar etmemiz hem demokrasinin gereğidir hem de milletimize saygıdır” dedi.

Borsa Başkanı Kaya Üzen açıklamasında şu ifadeleri dile getirdi:

“İş dünyası mensupları ve kurumlarımızın şirketlerimizin yöneticileri olarak sonuçları aldık ve gördük. Burada biz konuya iki seviyede değerlendirmemiz gerekiyor. Birincisi ülkemiz ekonomisi, global ekonomi makro açıdan seçim sonuçları nasıl değerlendirilmelidir?
Diğer ise ilimiz ekonomisi ve beklentileri açısından nasıl dersler çıkarmalıyız? Seçmen Çanakkale’de ne dedi? Seçmen Çanakkale’de siyasi partilerden ne istedi? Bunlara bakmamız gerekiyor.
Ülkemiz açısından 7 Haziran’dan sonra geçen 5 ay içinde seçmen çok net, çok güçlü bir ders vermiştir. İstikrarın korunması yönünde, gerilimin azaltılması yönünde, çözümlerin üretilmesi ve ekonomide yeniden kalkınma ve reformların çok hızlı hayata geçirilmesi yönünde kalın harflerle ve altını çizerek ders vermiştir.
Burada seçimde oy kaybeden partiler daha yapıcı bir dil kullanmalı. Daha iletişime ve uzlaşmaya açık olmalı. Politika geliştirmeli. Çözüm üretmeli. Sistem üretmeliler. Ama hepsinden önemlisi ise demokrasi ve barış vurgusu yapan partilerin terörle, tehditle arasına çok net bir çizgi çekmesi gerekmektedir. Ve belki de daha önemlisi, seçmen taşkınlık yapmamayı, toplumu germemeyi de sandıkta söyledi.
Son aylarda ihracatımız çok keskin düşüşler yaşamaya başladı. Merkez Bankamız enflasyon hedefini yükseltti. Döviz ve altın yükseldi. Ticaret hayatında ve alt yapı yatırımlarında belirgin bir durgunluk var. İşsizlik rakamları tekrar yükselişe geçti. Yabancı sermaye girişlerinde ürkeklik ve duraksama görülmeye başlandı. Kalkınma hızında önümüzdeki yıl sert bir düşüş bekleniyor. Mülteciler, etrafımızdaki savaşlar, AB ile olan ilişkiler konularında yeni sayfalara ve yeni açılımlara ihtiyacımız var.
Şimdi AK Parti grubu en kısa zamanda kadrolarını, ekibini, bakanlar kurulunu oluşturarak adımlar atmaya, çözüm politikaları geliştirmeye başlamalıdır. Bütün dünyada yabancı haber ajansları ve haber siteleri seçimin sonuçlarının ekonomide istikrar ve devamlılık olduğu yönde analizler yaptılar.
2016 yılı bütçesi ve yeni kurulacak olan hükümetin ekonomide, iş hayatında umutları canlılığı yeniden canlandıracak biçimde yeniden hazırlanması ve kamuoyuna sunulması gerekmektedir. Bu programları hazırlarken diğer siyasi partilerin de görüşleri alınmalı ve katılımcı bir bütçe ve program hazırlanmasına özen gösterilmelidir.
Bütün bu program ve tedbirlerde vatandaşlarımızın refahına yükseltme hedeflerine odaklanarak yeniden milletimizin umudunu ve moralini güçlendirecek adımların en kısa sürede milletimize sunulmasına çalışılmalıdır.
Tüm bu işler ve programlar oluşturulurken hükümet ve ekonominin teknik kadroları en kısa sürede iş dünyası temsilcileri, meslek kuruluşları, akademisyenler ile biraya gelerek çözüm esaslı politikaların ana hatlarını belirlemeye başlaması gerekmektedir. Çünkü kalkınmanın, büyümenin, gelişmenin dinamosu ve itici gücü özel sektördür. Girişimcilerdir. Yatırımcılardır.
Türk özel sektörü hem çok güçlüdür, hem krizlere dayanıklıdır hem de çok iyi örgütlüdür. Odalarımızın ve Borsalarımızın üst kuruluşu olan TOBB Avrupa’nın en güçlü ve en dinamik şemsiye kuruluşudur. Yeni hükümetin Türk Özel Sektörünün güçlü kuruluşları ile hemen temasa geçerek en kısa sürede radikal çözümleri uygulamaya koymaya başlanmalıdır.
Sonuç olarak seçmen açık ve net olarak tüm Türkiye’de üretim, işbirliği, istikrar, alçakgönüllülük ve sıkı çalışma dersi verdi. Bu ders hem ülkemizde hem de tüm dünyada çok net alındı.
Çanakkale’de ise seçmenin ilk verdiği ders Çanakkale’de son yıllarda duraksayan alt yapı yatırımlarına en kısa sürede başlanması talimatını verdi. Çanakkale’de de işbirliği, uzlaşı ve ortaklık dersi verdi. Ulaşımda, duble yollarda, Boğaz Köprüsünde, sağlık yatırımlarında, kültür yatırımlarında derhal kolları sıvayarak çözümler ve adımlar yönünde çalışmalara başlanması dersini verdi. Mazeret ve tartışma yerine kronik sorunlara, sıkıntılara ve güvenlik tehditlerine ortak çözüm üretilmesi gerektiğimi söyledi.
Sonuç olarak seçimler bir kredidir. Bir geçici yetki alımıdır. Bu kredi dört yıllıktır. Şimdi siyasetçilerimizin bu krediyi ve bu fırsatı altına çevirmesi gerekmektedir. Seçmen tek başına iktidar demiştir. Verilen yetkiyi, alınan dersi ve çıkan sonuçları siyasetçilerimizin çok iyi görmeleri ve değerlendirmeleri gerekmektedir.
Çanakkale Ticaret Borsası olarak seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diliyor 1. Parti olarak çıkan Ak Parti ile birlikte TBMM’de temsile hak kazanan tüm siyasi partileri ve milletvekillerimizi kutluyoruz. Hep birlikte yeniden ülkemizin ve milletimizin refahını yükseltme hedeflerine odaklanacağımız yeni dönemin ilimize, Türkiye’mize hayırlar getirmesini diliyoruz.”
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir