Ticaret Borsası, Travel Turkey Fuarı’nda Çanakkale Markalarını Tanıttı

09 Aralık 2013

İzmir Enternasyonal Fuar Alanı’nda 5-8 Aralık 2013 tarihleri arasında ziyaretçilere kapılarını açan Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’na Çanakkale “ONUR KONUĞU” olarak katıldı.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. işbirliğiyle İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda organize edilen ‘7. Travel Turkey Turizm Fuarı’na 950 metrekare stant alanı ile onur konuğu il olarak katılan Çanakkale damgasını vurdu. Turizm sektörünün en prestijli etkinliklerinden biri olarak nitelendirilen 20’ye yakın ülkeden, 60’dan fazla ilden 850’yi aşkın firmanın yer aldığı fuarda Çanakkale Ticaret Borsası Çanakkale’nin markalarını, Çanakkale’nin gıda ve tarımsal ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirildi, Çanakkale markaları ile yapılan yöresel lezzetler, yemekler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Açılışını Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan’ın yaptığı Travel Turkey İzmir 2013 Fuarı’da Onur Konuğu il olan Çanakkale standının açılışını Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, İzmir Valisi Mustafa Toprak, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, Bozcaada Belediye başkanı Mustafa Mutay, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Ezine Kaymakamı Ali Fuat Atik, Ayvacık Kaymakamı Gökay Özkan Vali yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, İl Kültür Müdür Vekili Özcan Alarslan, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Meclis Başkan yardımcısı İzzet ARICI, Yönetim Kurulu başkanı S.Kaya Üzen, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Uysal, Meclis üyeleri Mehmet Ok ve Necmi Yıldırım tarafından yapıldı.

Çanakkale’nin bu yıl onur konuğu olması ve geniş bir etkinlik programı, büyük bir heyet ve ilin tümünün temsil edilmesi 2015 yılına hazırlanan Çanakkale için önemli bir adım, önemli bir aşama oldu. Fuar süresine Çanakkale standı içinde yer alan sahnede sema gösterileri, ÇOMÜ Polifonik Korosu, Türk halk müziği konserleri, tiyatro gösterileri, Ayvacık halılarının üretimi, Çanakkale Seramiklerinin üretimi gibi birçok aktiviteye yer verildi.

Bu fuarda ilk defa başarı ile Çanakkale’nin yöresel yemeklerinin tanıtılması Çanakkale Profesyonel Aşçılar Derneği ile birlikte tanıtılması fuara ayrı bir canlılık ve hareket getirdi. Bu fuarın en kalıcı ve en önemli aktivitesi…

Bu fuarın ilimiz açısından iki önemli özelliği ortaya çıktı. Bunlardan birincisi ilimize gelen turistlerin önemli bir kısmının Ege ve Balkanlardan gelmeleri. İkincisi ise Yunan Adalarından, Yunan firmalarından ilimize önemli açılımlar ve bağlantıların yapılmasıdır. Bu konuda otelcilerimiz güzel bağlantılar, önemli tanıtımlar yaptılar.

Fuar ile ilgili değerlendirme yapan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen; “Turizm sektörünün en önemli fuarlarından olan Travel Turkey’de bizler Çanakkale Ticaret Borsası olarak Tarım ve Turizm sektörlerinin birlikte beraberce yürütülmesi ve tanıtılması gerektiğini düşünerek bu fuara çok önem verdik. Sn. Valimiz tarafından Borsamıza ilimizin tarım ve gıda ürünlerinin tanıtımı ve yöresel değerlerimizin sunumlarının yapılması görevi verildi. Bunun için ilimizde bulunan belediyelerimizi ziyaret ettik. Ürünlerini, kataloglarını, kültürel değerlerini fuarda sergilemelerini istedik. Bu kapsamda bizler ilimizin peynirini, peynir helvasını, tahin helvasını, domatesini, salçasını, zeytin ve zeytinyağını, sebze ve meyvesini balını, reçellerini, sardalyesini, tanıtmak üzere hazırlıklarımızı yaptık. Tüm üyelerimizden katalog ve broşür topladık. Bütün bu çalışmalarımızı ilçelerdeki değerli Belediye Başkanlarımız ile yürüttük. Ayrıca Aşçılar federasyonu ile işbirliği yaparak misafirlerimize Çanakkale’ye özgü ürünlerden oluşan Çanakkale’nin meşhur çömlek kebabı, Çanakkale misket köftesi, Otlu bulgur pilavı, tahinli sufle, domates tatlısı, nohutlu pilav gibi yöresel lezzetler ikram ettik. Ayrıca Biga Ticaret Borsası işbirliği ile Biga köftesi, Biga peynir tatlısı, Biga lokumu gibi lezzetleri ikram etme fırsatı bulduk. Çanakkale’nin turizm değerleri yanında mutfağımızı, sağlıklı ürünlerimizi orada tanıttık. Çanakkale’nin Gastronomi Turizmi Potansiyelini orada en iyi şekilde temsil ettik. Fuarın Çanakkale için en güzel yönü en güzel başarısı tüm kurumları ve tüm ilçeleri ile hep beraber temsil edilmesidir. Birliktelik sağlanmasıdır. Bir ilin tüm kurumları ve kültürleri ile temsil edilmesidir. Bu açıdan fuar çok başarılı olmuş ve Çanakkale için önemli bir adım olmuştur” dedi.

Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz ise “Valiliğimiz koordinasyonuyla birlik ve beraberliğin vurgulandığı Travel Turkey Fuarı’nda ilimizin hem en güzel biçimde tanıtılmasını, hem de en üst düzeyde temsil edilmesini önemsedik. Bu amaçla TOBB’ne bağlı tüm oda ve borsalarımızı yetkililerini ve işadamlarımızı, standımıza davet ettik. Misafirlerimize üyelerimizin markalarımızın broşür, katolog, kartvizitlerini, CD’lerini dağıttık. Çok güzel ikramlar yaptık. Çok başarılı tanıtımlar yaptık. Bu fuar gerek yurtiçinde gerekse de uluslararası katılımcı ve ziyaretçilere ilimizin tüm değerlerinin tanıtımı; yeni işbirlikleri gerçekleştirmemiz ve var olan ilişkilerinizin geliştirilmesi adına son derece büyük katkılar sunmuştur. Çanakkale bu birlikteliğini bu başarısını her alanda her konuda uygulaması gerekir” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir