Ticaret Borsası Yunanistan’da Zeytincilik Sektörünü İnceleyecek

Ticaret Borsası Yunanistan’da Zeytincilik Sektörünü İnceleyecek
05 Şubat 2014

Çanakkale Ticaret Borsası ilimiz ve bölgemiz ekonomisinin önemli sektörlerinden olan zeytincilik sektörünün uzun yıllardan beri süregelen sorunlarından biri olan zeytin karasuyunun çevreye zarar vermeden geri kazanımı ve arıtma sistemleri konusunda önemli bir çalışma başlattı. Ticaret Borsası yetkilileri, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte Yunanistan’da incelemeler yapacaklar.

Yunanistan’da gerçekleştirilecek teknik ziyarete Ticaret Borsasını ve zeytinyağı sektörünü temsilen Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Komitesi Başkanı Ferhan Savran, Sektör ile ilgili Meclis Üyeleri Sinan Erdoğan, Cengiz Yanmaz, sektör temsilcilerimizden Barbaros Özcan ve Selman Tahsildaroğlu, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nü temsilen ise İl Müdürü Bülent Yeğin, Çevre Yönetimi Şube Müdürü Abdurrahman Eren ve Mühendis Funda Yalın katılacaklar. Heyet 4-6 Şubat 2014 tarihleri arasında Yunanistan’ın Selanik ve Halkidiki şehirlerinde incelemeler yapacak.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Borsa Başkanı Kaya Üzen açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Zeytin karasuyu uzun yıllardan beri sektörümüz için önemli bir sorun. Bu alanda Avrupa Birliği’nin getirdiği yeni düzenlemeler var. Katı sıvı ayrıştırılması, zeytin karasuyunun yeniden gübre olarak kullanımı, katı atıklarının sanayide yeniden geri kullanımı konusunda dünyada çok yeni teknolojiler geliştirildi. Bu konuda ilk aşamada ilimizdeki işletmelerle çok yakın benzerlikleri olan ve aynı kapasitelere sahip Yunanistan’daki tesisleri inceleme kararı verdik.
Arkadaşlarımız ilk önce Selanik Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret edecekler. Başkan Yardımcısı Emmanouil Viachogiannis ile görüşerek ilimizle Selanik arasındaki görüşmelerin, ticari ilişkilerin üst düzeye çıkarılması, karşılıklı ziyaretlerin artırılması hususlarında durulacak. Ardından grubumuz Selanik Başkonsolosluğumuza geçerek Başkonsolosumuz Sayın Tuğrul Biltekin ve Ticaret Ataşesi Sayın Kemal Sinan Tüzün’e nezaket ziyareti gerçekleştirecekler.
Ziyaretimiz öncesinde Borsamızı arayan Selanik Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Sayın Kemal Sinan Tüzün, Yunanistan’daki zeytinyağı sektörü, arıtma tesisleri, yasal düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Biz de Sayın Ataşemizin tavsiyelerine uygun olarak ziyaretimizi düzenledik.
Grubumuz Selanik Başkonsolosluğunun ardından endüstriyel arıtma sistemleri ve zeytin kara suyu ayrıştırması konusunda çalışmalar yapan bir teknoloji firmasına ziyarette bulunacaklar.
Grubumuz 6 Şubat 2014 günü ise Selanik Aristo Üniversitesi Genel ve İnorganik Kimya Teknolojisi Laboratuvarını ziyaret ederek burada Dr. Georgios Gallios ile görüşecekler. Laboratuvarda bir deney standı üzerinde bulunan bir prototipte zeytin arıtma sistemleri üzerinde geniş bir bilgi alacak olan grubumuz bu ziyaretin ardından Halkidiki’ye geçerek orada Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Thanasis Kalaitzoglou ile görüşecekler.
Ziyaretin organizasyonu aşamasında temas kurduğumuz Sayın Kalaitzoglou, kendilerinin zeytin karasuyunun ayrıştırılması, geri kullanımı ve çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi konusunda önemli çalışmaları olduğunu, hatta bir firmanın bu konuda bir patent sahibi olduğunu ifade etti. Ziyaretimizin en önemli duraklarından biri olan Halkidiki ziyaretinde grubumuzun önemli teknik görüşmeler yapacağına inanıyorum.”
Kaya Üzen “Bizim bu teknik geziyi Şubat ayında planlamamızın en önemli nedeni yağ fabrikalarının kapanmadan, sektör tatile girmeden üretim aşamasında iken tesisleri yerinde görmek ve incelemekti. Bu nedenle biraz erken davrandık. Bu çalışma aslında uzun yıllardan beri ilimizin, zeytinyağı sektörümüzün önemli bir sorununu ele alıyor. Sektörümüzün önünde duran büyük bir engeli ele alıyor. Sanırım bu ziyaretlerimiz hem yasal mevzuat, hem teknoloji geliştirme, hem piyasaların incelenmesi hem de çevrenin korunması açısından çok kıymetli bir çalışmanın ilk basamakları olacaktır. Bu ziyaretlerin sonunda bir rapor düzenleyerek, ilgili kurumlarımıza, Valiliğimize ve Bakanlıklarımıza ileteceğiz. Çözüm bulunması ve teknik düzenlemelerin yapılması için gereken girişimleri başlatacağız.”

Başkan Üzen son olarak “Ben bu çalışmamıza destek veren tüm kurumlarımıza, tüm üyelerimize, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Çalışmamızın, araştırmamızın başarılı ve verimli geçeceğine inanıyorum. Grubumuzdaki heyetimizdeki tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir