Tıp Fakültesi Hastanesi’nde İlk Kez Kifoskolyoz Ameliyatı Gerçekleştirildi

Tıp Fakültesi Hastanesi’nde İlk Kez Kifoskolyoz Ameliyatı Gerçekleştirildi
13 Eylül 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir ameliyatla omurgada eğriliği ve kamburluğu bulunan 16 yaşındaki hasta sağlığına kavuştu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir ameliyatla omurgada eğriliği ve kamburluğu bulunan 16 yaşındaki hasta sağlığına kavuştu. Çanakkale’de yaşayan 16 yaşındaki Seçil Nur Demir isimli hasta kifoskolyoz (omurga eğriliği ve kamburluğu) rahatsızlığı nedeniyle yakınları tarafından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirildi. Hasta, gerekli tetkik ve tahlillerin ardından Yrd. Doç. Dr. Erkam Kömürcü ve ekibi tarafından ameliyata alındı. Çanakkale’de ilk defa gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla hastanın eğri ve kamburluğu bulunan omurgası 5 seviyede osteotomi uygulanıp (omurgada kemik kesisi) düzeltilerek, çivi ve rod yardımıyla sabitleştirildi. Ameliyatın üzerinden 24 saat geçmeden hasta ayağa kalktı.

Çanakkale’de ilk defa gerçekleştirilen ameliyatla ilgili bilgi veren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkam Kömürcü, “Çanakkale’de ilk defa gerçekleştirilen kifoskolyoz (omurgadaki eğrilik ve kamburluk) ameliyatı ile kamburluğu düzeltilen hastanın omurgasındaki bu eğrilik nedeniyle ihtiyaçlarını güçlükle karşılıyor ve sırtındaki ve belindeki ağrıları nedeniyle günlük yaşam kalitesi bozuluyordu. Hastamızın ameliyatı ile omurgasındaki ağrıların ve şekil bozukluğunun tedavisi yapılarak buna ek olarak ameliyat ile hastamızın boyunda 5-7 cm bir uzama olduğunu belirten Erkam Kömürcü, bu omurga şekil bozuklukları ameliyatlarını ülkemizde sadece sınırlı merkezlerde uygulandığını ve bu operasyonları Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi de uygulayıp halkımıza bu hizmeti kendi şehrinde vermemiz bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı oldu” şeklinde konuştu.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir