Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinde Skolyoz Ameliyatları Başarıyla Sürdürülüyor

Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinde Skolyoz Ameliyatları Başarıyla Sürdürülüyor
30 Ocak 2015

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi Kliniğinde omurga cerrahisinin en komplike ve önemli ameliyatlarından biri olan Skolyoz (bel eğriliği) ameliyatlarından üçüncüsü Yrd. Doç. Dr. Erkam Kömürcü, Yrd. Doç. Dr. Burak Kaymaz, Dr. Serdar Erginoğlu ve Dr. Hasan Keser in katılımıyla başarıyla tamamlandı.

Halk arasında omurga eğriliği olarak da bilinen Skolyoz, toplumda yaklaşık %3 ila %4 oranında görülür. Hastalık erken belirlendiğinde tedavisinde yüksek oranda bir başarı elde edilebilir. Ancak zamanında teşhis edilemeyen omurga eğrilikleri ilerlemişse, çocukların normal gelişimi engellemekte, erişkinlik döneminde; bel ve sırt ağrıları, kalp ve akciğer fonksiyon bozuklukları görülmekte ve hatta eğriliğin kalp ve akciğerlere baskı yapması nedeniyle ölümcül rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Son olarak 16 yaşındaki erkek Balabey Koçin isimli hastanın 55- 60 derece olan sırt ve bel eğriliği 23 Ocak 2015 tarihinde ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde gerçekleştirilen başarılı bir operasyon ile tedavi edildi. Omurga cerrahisinin en önemli ve ciddi ameliyatlarından biri olan skolyoz cerrahisi ülkemizde sınırlı sayıdaki sağlık merkezinde yapılmaktadır. Ameliyatın ardından Yrd. Doç. Dr. Erkam Kömürcü şu açıklamalarda bulundu:

“Çanakkale halkı için önerimiz sırt ve belindeki eğriliklere dikkat etmeleri, erken teşhis ve tedavinin faydalarından yararlanabilmeleri açısından omurga eğriliğinden şüphelenilmesi halinde ortopedi ve travmatoloji uzmanına muay olmasıdır. Biz artık Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi olarak bu zor ameliyatları yapacak kapasite, donanım ve personele sahibiz. Geçmişte farklı illere ve hastanelere bu tür operasyonlar için gitmek zorunda kalan hastalarımız olduğunu biliyoruz. Fakat artık 3’ncüsünü de başarıyla tamamladığımız bu ameliyatın ardından anırım halkımız bu tür ameliyatlar için farklı illere gitmesine gerek kalmadı. Çanakkale ve çevre illerden gelecek hastalar için Kliniğimizin kapıları sonuna kadar açıktır.”

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir