Tiyatrocu Sunat’ın Katil Zanlısı İstanbul’da Gözaltına Alındı

Tiyatrocu Sunat’ın Katil Zanlısı İstanbul’da Gözaltına Alındı
05 Temmuz 2009

Tiyatro sanatçısı İsmail Hakkı Sunat’ı 5 yıl önce Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Bolayır beldesindeki yazlık evinde silahla öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan ve 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan İhsan Fuat Özgen, Yargıtay’ın bozma kararının ardından İstanbul’da gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Gelibolu’ya bağlı Bolayır Beldesi Megakent Tatil Sitesi’ndeki yanındaki yazlık evinde 13 Temmuz 2004 tarihinde gece geç saatlerde yüksek sesle müzik dinlediği için ikaz ettiği komşusu İhsan Fuat Özgen tarafından kurşun yağmuruna tutulan İsmail Hakkı Sunat, olay yerinde hayatını kaybetmişti. Vasiyeti üzerine 5 yıl önce Gelibolu ilçesine bağlı Bolayır beldesinde toprağa verilen ünlü tiyatro sanatçısının katil zanlısı İhsan Fuat Özgen gözaltına alınmasının ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak daha sonra sanık İhsan Fuat Özgen’in avukatı Seçil Biricik Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunarak müvekkilinin meşru müdafaada bulunduğunu iddia ederek serbest bırakılmasını istemişti. Mahkeme de bu itirazı haklı bulup sanık İhsan Fuat Özgen’i serbest bırakmıştı. Ancak bu durum karşısında şok olan ünlü tiyatrocu İsmail Hakkı Sunat’ın yakınları da itiraz ederek cinayet zanlısının tutuklanmasını talep etmişlerdi.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi’nin Sunat’ı öldürdüğü iddiasıyla İhsan Fuat Özgen’e verdiği 6 yıl 8 ay ağır hapis cezasını usul ve yasaya uygun bularak, 7 Temmuz 2007 tarihinde onamıştı. Daire Özgen hakkındaki, 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet suçundan 10 ay hapis ve 6 YTL adli para cezasına çarptırılmasına ilişkin kararı ise bozmuştu. Daire, bu suç yönünden yeni TCK’ya göre değerlendirme yapılarak, sanık lehine olan hükmün uygulanması gerektiğine işaret etmişti.

İstanbul Kadıköy Suadiye’de gözaltına alınan sanığın gerekli işlemlerin ardından cezaevine gönderileceği öğrenildi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir