TKDK 12. Dönem Başvuruları İçin Son Gün 10 Mart

27 Şubat 2014

Kurulduğu günden bu yana toplam 200’e yakın proje kabul eden Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK); hibe desteklerine hız kesmeden devam ediyor. Avrupa Birliği’nin kırsal kalkınma fonlarını Çanakkale’de dağıtan kurum, 2 yıl önce kurulmasına rağmen milyonlarca lira hibe desteği dağıttı. Kurumun ilan ettiği 12. Çağrı süresi ise yakında bitiyor. Yetkililer, desteklerden yararlanmak isteyenlerin son günleri çok iyi değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

Hangi sektörlerde hibe desteği alınabilir?
Mandıralar, kesimhaneler, büyükbaş-küçükbaş hayvancılık işletmeleri, tavukçuluk işletmeleri, pansiyonlar, butik oteller, meyve-sebze depoları, kırsal alandaki restoranlar, zeytinyağı fabrikaları ve burada sayılmayan birçok başlıkta TKDK’dan hibe desteği alınabileceği belirtiliyor.

Tesislerin hem inşaatına hem de makine ekipman harcamalarına destek alınabileceğini belirten yetkililer, desteklenen sektörlerde 5 bin Avro ile 3 milyon Avro arasında değişen bütçeye sahip proje sunulabileceğini, yapılan incelemeler sonrasında ise proje sahiplerinin proje tutarının %50 sini karşılıksız hibe olarak alabileceklerini ifade ettiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir