TKDK, Çanakkale’nin Yöresel Ürünlerine Hibe Desteği Verecek

TKDK, Çanakkale’nin Yöresel Ürünlerine Hibe Desteği Verecek
20 Aralık 2013

Hayvancılıktan işleme sektörüne, arıcılık, tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliğinden kırsal turizme, el sanatlarından kültür balıkçığına kadar birçok yatırım alanında hibe desteği veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çanakkale İl Koordinatörlüğü, 12. Çağrıda Çanakkale’nin yerel ürünlerine de hibe desteği vereceğini açıkladı.

“Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi” alt tedbiri kapsamında, fabrika satış mağazası veya tanıtım stantları kurulması da dahil üretim tesislerinin ve idari binaların inşası, modernizasyonu veya genişletilmesi, yerel ürünlerin üretim ve paketlenmesine ve el sanatları faaliyetlerine yönelik makine-ekipman alımı, proje hazırlığı için hizmet alımı harcamalarını içeren yatırımlar desteklenecek.

Uygun Harcama Tutarı 10.000 ? ile 250.000 ? arasında olan projeler için TKDK’nin %50 hibe desteği vereceği öğrenilirken, 6456 Sayılı Kanuna göre proje kapsamında yapılacak harcamalar gelir ve kurumlar vergisinden de muaf tutulacak.

Yakın bir tarihte 12’nci Çağrının açılacağını ifade eden TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Ümit Ortan, “İlimize yatırım yapmayı planlayan ya da mevcut tesislerini modernize etmek isteyen tüm yatırımcıları kurumumuza bekliyoruz.” dedi.

TKDK’nın Desteklediği Çanakkale’nin Yöresel Ürünleri:
Elma, Şeftali, Nektarin, Çilek, Pirinç, Domates, Biber, Soğan, KuruFasülye, Nohut, Taze Fasülye, Bakla, Doğal Mantarlar, Bayramiç Beyazı (Nektarin Çeşidi), Şarap, Sirke, Pekmez, Turşu, Salça, Reçel, Tarhana, Ev Makarnası, Köy Ekmeği, Nohut Ekmeği, Kurutulmuş Domates, Bamya Kurusu, Közlenmiş Biber, Kesme Makarna, Kuskus, Yufka, Keşkek, KorukSuyu, Gelincik Şerbeti, Kekik Yağı, Kekik Suyu, Nar Ekşisi, Meyve Suyu, Meyve Kurusu, Sebze Kurusu, Bitki Çayı, Bulgur, Yarma, Peynir Tatlısı, Lokum, Peynir Helvası, Höşmerim, Tahin Helvası, Basma Helva, Kağıt Helva, Mevlevi Tatlısı, Bademli Kurabiye, Damla Sakızlı Kurabiye, Kadayıf, Pişmaniye, Akide Şekeri, Susamlı Helva, Ezine Peyniri, Tuzlu Balık, Balık Konservesi, Keçi Peyniri, Sucuk, Köfte, (Zeytin, Zeytinyaği, ZeytinMamulleri) Prina Yağı,Kuru Prina, Prina Tozu ve suyu.

Yatırımcılar, TKDK web sitesi (www.tkdk.gov.tr), TKDK Telefon Hattı 444 85 35 ve Çanakkale İl Koordinatörlüğü Yardım Masasına başvurarak yüz yüze, e-posta, fax veya resmi yazı aracılığıyla başvuru koşulları ve süreç hakkında ayrıntılı bilgi alabilirler.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir