TKDK’dan Hamdibey Süt Ürünleri İşleme Tesisine Hibe Desteği

TKDK’dan Hamdibey Süt Ürünleri İşleme Tesisine Hibe Desteği
19 Temmuz 2013

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çanakkale İl Koordinatörlüğü’ne Hamdibey Süt Ürünleri İşleme Tesisi adıyla sunulan proje hibe desteği almaya hak kazandı. TKDK, destek kapsamında proje için toplamda 1 milyon 788 bin lira geri ödemesiz hibe verecek. Yenice’nin Hamdibey beldesinde kurulan tesisin günlük 45 ton süt işleyerek AB standartlarında beyaz peynir, kaşar peyniri, tereyağı ve lor peyniri üretimi yapacağı ve bölgenin hem istihdamına hem de gelişimine katkı sunacağı belirtildi.

18 Temmuz 2013 Perşembe günü, TKDK Çanakkale İl Koordinatörlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleşen imza töreninde konuşan TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Ümit Ortan verilecek hibenin Yenice’ye hayırlı olmasını dileyerek TKDK’nın incelemeleri olumlu tamamlanırsa 10. Çağrı Dönemi’nde başvurusu yapılan 2 projeye daha toplamda 1 milyon liralık hibe vereceklerini kaydetti. Yaklaşık 1 ay sonra tekrar proje kabul etmeye başlayacaklarını söyleyerek bu dönemde 20 milyon lira hibe desteği dağıtmayı hedeflediklerini açıklayan Ortan, besicilikten, otelciliğe, süt üretiminden et işleme tesisine, soğuk hava depoculuğundan arıcılığa kadar birçok alanda hibe desteği verdiklerini hatırlattı. Doğru bir danışmanla çalışarak TKDK’ya proje sunmanın kolay olduğunu ifade eden Ortan, Çanakkale’deki tüm yatırımcıları proje hazırlamaya çağırdı.

Koordinatörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törende konuşma yapan İsmail Kaşdemir, yatırımların desteklenmesi ve Çanakkale’nin kalkınması noktasında TKDK’nın önemine değinirken, sözleşme imzalanan projelerin önümüzdeki dönemlerde daha da artacağını sözlerine ekledi.

İmza töreninde Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Yenice Kaymakamı Dede Musa Baştürk, İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin, AK Parti İl Başkanı Muzaffer Kutlu ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayhan Gider ile proje sahiplerinden Mürüvvet Gula, Remzi Gula, Aynur Yüksel, Kemal Yüksel, Arzu Durmaz, Kemal Durmaz, Cahit Yıldırım, Hakkı Gürcan Öz, İsmail Turan, Abdullah Yıldız, Ramazan Ünal ve basın mensupları hazır bulundu.

Hamdibey Süt ve Gıda Ürünleri Tic. ve San. A.Ş. adına Cahit Yıldırım ve TKDK adına İl Koordinatörü Ümit Ortan’ın sözleşmeyi imzalamasının ardından Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir’in proje sahiplerine hibe çeki takdim etmesiyle tören son buldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir