Toplumsal Cinsiyete Duyarlı, Yeni Bir Medya Mümkün!

26 Aralık 2016

Çanakkale LGBTİ Dayanışma İnisiyatifi, alternatif medya ile toplumsal cinsiyete olan duyarlılığı arttırmayı hedefliyor.

Çanakkale LGBTİ Dayanışma İnisiyatifi’nin düzenlediği, “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Medya Atölyesi”, 24 Aralık’ta Ece Ayhan Kültür Evi’nde gerçekleştirildi. Atölye kapsamında, medyaya hakim olan homofobik dile karşı toplumsal cinsiyete duyarlı ve eşit bir dilin kurulmasına katkı sağlayacak pratik ve etkin habercilik uygulamaları üzerine interaktif bir çalışma yapıldı. Alternatif medya arayışı hakkında ilk oturumda bir sunum gerçekleştiren ve Uçan Süpürge Yerel Kadın Muhabirler Ağı adına konuşan Semra Canbulat, “Medyaya neden ihtiyacımız var?, Haberde kadının yeri?, Haber üretme, yayınlama ve yazma teknikleri, haber dilinin nasıl olması gerektiği, şiddet haberlerinin nasıl yazılması gerektiği” konu başlıklarına örneklerle değindi.

LGBTİ ve Medya

Atölyenin ikinci kısmında, LGBTİ odaklı habercilik hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Ana akım medyada LGBTİ’ye dair yer alan söylemlere, haberlerde olması ve olmaması gerekenlere dikkat çeken atölyede, LGBTİ içerikli haberler ele alınarak içlerindeki hatalar katılımcılara aktarıldı.

Son oturumda ise “LGBTİ odaklı haber nasıl yazılır?” konuşuldu. Çoğunlukla uygulamalı ve pratik eğitimlere yer verilen atölyede, medya dilinin yanlışlarını bulmak için çeşitli gazeteler seçildi. Katılımcılar gruplara ayrıldı. Her grup, dilinin hatalı olduğunu düşündüğü kadın veya LGBTİ konularını seçerek, haberleri yeniden yazdılar. Atölye sonunda mevcut ana akım medyada bulunan “dile” ve “habere” alternatif bir medya yaratılmış oldu.
1
Öte yandan Çanakkale LGBT İnisiyatifi’nden KAOS GL muhabiri Umut Güven; “Medyada ve İnternette LGBTİ’lere yönelik Nefret Söylemleri Örnekleri, Gazeteler bizi Söyler! Peki nasıl söyler?, Haber ve Yazılara Genel Yaklaşımlar ve Pratik Bilgiler, LGBTİ içerikli haber yazılarında önemli noktalar” konularına açıklık getirmeyi hedefleyen atölyenin, Çanakkale’de daha kapsamlı bir şekilde yeniden düzenleyeceklerini duyurdu.
2

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir