Toprak Bayramı Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

18 Haziran 2014

1945 yılında 4760 sayılı Toprak Bayramı Kanununa göre her yıl 11 Haziran’ı takip eden ilk Pazar günü kutlanan ‘Toprak Bayramı’ etkinlikleri kapsamında “Toprak, Arazi Kullanımı ve Toprak Koruma” konulu konferans düzenlendi.

12 Haziran 2014 Perşembe günü İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen konferansa Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, İl Müdür Vekili Mustafa Nazlım, Şube Müdürleri, tarımla ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, İl Genel Meclis Üyeleri, Akademisyenler ve Serbest Tarım Danışmanları ile İl Müdürlüğü Personeli katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mustafa Nazlım Konferansın açılışında yaptığı konuşmada; “Toprak bütün biyolojik varlıklar için vazgeçilmez bir yaşama ortamı olduğu, Tarıma elverişli 1 santimetre kalınlığında bir toprak tabakasının ortalama olarak 100 ile 1000 yıl arasında oluştuğunu, Bu nedenlerle toprağın doğal veya yapay yollarla kaybını ve niteliklerini kaybetmesini engelleyerek korunmasını, geliştirilmesini ve çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak, planlı arazi kullanımını sağlamak amacı ile 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu 19.07.2005 tarih ve 25880 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini, 1945 yılında 4760 sayılı Toprak Bayramı Kanununa göre her yıl 11 Haziran’ı takip eden ilk Pazar günü ‘Toprak Bayramı’ olarak kutlandığını” ifade etti. Daha sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Ekinci, “Toprak Arazi Kullanımı ve Toprak Koruma” konulu konferans bir konferans verdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce Toprak Bayramı Kutlamaları kapsamında 13 Haziran 2014 tarihinde Özlem Kayalı İlköğretim okulunda da etkinlik düzenlenerek, Toprak Bayramı kutlandı. Kutlama kapsamında bir sunum yapan TAD Şube Müdürü Sevim Kakız “Toprağın, hava ve su kadar önemli olduğunu belirterek, Tarım topraklarının amaç dışı kullanılmaması gerektiğini vurguladı, tüm canlıların ve yaşamın kaynağı olan topraklarımızı korumak herkesin görevi olmalıdır” dedi.

[canakkale.tarim.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir