Toprak Mahsulleri Ofisi İhalesi Askıya Alındı…

22 Ağustos 2016

Çanakkale Kepez Beldesi sınırları içinde bulunan ve uzun yıllar Toprak Mahsulleri Ofisi olarak hizmet veren alanın ihalesi askıya alındı. CHP’li Belediyelerin yaptığı itirazın haklı bulunduğu belirtilen açıklamada, ihale alanı adına Ankara’da yeni toplantıların düzenleneceği duyuruldu.

Çanakkale Belediyesi tarafından bugün yapılan kamuoyu açıklamasında, Toprak Mahsulleri Ofisi ihale süreci hakkında önemli bir duyuru da bulunuldu. Çanakkale Merkez İlçe ve Kepez Beldesi’nin yanlış parsel numarası ve alanın mevcut imarı ile yani resmi tesis alanı olarak ihaleye çıkarılmasına yaptıkları itirazı haklı bulundu. Yeni değerlendirmelerin yapılacağı süreçte Ankara’da çeşitli toplantılar düzenleneceğini belirten açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Şehrimizin Kepez Beldesi sınırları içinde bulunan ve uzun yıllar Toprak Mahsulleri Ofisi olarak çiftçiye, tüketiciye hizmet eden, istihdam sağlayan kurumun bulunduğu 37.409,00 metrekare arazi geçtiğimiz günlerde 31.020.000,00 TL muhammen bedelle satışa çıkarılmıştı. Çanakkale Belediyesi olarak anlayışımız; kamuya ait alanların, mevcut kamusal işlevlerini tamamladıktan sonra da yine kamuya hizmet edecek alanlara dönüştürülmesinden yanadır. Geçmişte Tekel Şarap Fabrikası Alanı, Sümerbank gibi alanlar için de mücadelemiz hep bu anlayıştan ötürü idi. Hiçbir zaman vazgeçmeyeceğimiz bu anlayışın gereği olarak, adı geçen resmi tesis alanının satış ihalesine katıldık.
İtirazımız karşılık buldu ve ilgili kurum bu süreci yeniden değerlendirmek üzere harekete geçti. Bu bağlamda Çanakkale ve Kepez Belediyelerinin temsilcilerinin görüş ve önerilerinin alınabilmesi için Ankara’da bir toplantı çağrısı da tarafımıza ulaştı. Ancak söz konusu planları onaylamaya yetkili merci Kepez Belediyesi olduğundan, Kepez Belediyesi’nin idari ve teknik personeli ilgili toplantıda hazır bulunacaklardır.
Kamu mülklerinin asıl değerinin çok altında bedellerle ve gerekli imar plan tadilatları yapılmadan yok pahasına satılmasına karşı aldığımız bu tavır, ülkemizin kuruluş yıllarında, zor zamanlarda kurulan bu tesislerde alın teri bulunan herkesin emeğine ve hatırasına saygı adına bir yurttaşlık görevidir. Bu nedenle pek çok kamuya ait araziyi, belediye olarak satın alarak yine kamunun faydalanacağı alanlar yarattık, yaratmaya da devam ediyoruz”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir