‘Toprak ve Ateş’ – Eli Nedelcheva Seramik Sergisi

20 Temmuz 2011

Bulgar seramik sanatının en önemli çağdaş yorumcusu olarak anılan Eli Nedelcheva’nın 140 parça seramik eseri 21 ? 29 Temmuz 2011 tarihleri arasında Çimenlik Kalesi Muavenet-i Milliye Sergi Salonu’nda sergilenecek.

Çok kısa bir süre önce aramızdan ayrılan ünlü sanatçı Eli’nin annesi, arkadaşları ve seramik sanatı akademisyeni Violeta Vassilchina tarafından sanatçının son isteği olan Çanakkale sergisi Çanakkale Belediyesi desteği ile gerçekleşiyor.

ELI NEDELCHEVA (1961-2011)
Eli Nedelcheva Razgrad kentinde doğdu ve çalışma hayatını sürdürdü. 2008 yılından bu yana Bulgar Sanatçılar Birliği’ne üyeydi.
Troyan Bölgesi el sanatları sergilerine katılım göstermiştir. 1996’da ve 1998 yıllarında 2.lik ödülünü almıştır. 2000 yılında da tüm eserleriyle ilgili bir ödül kazanmıştır.
2000, 2001, 2002, 2007, 2008 yıllarında, UBA Sanat Galerisi’nde ulusal seramik sergilerine katılımıştır. Modern seramik sergilerinden ve göstermiş olduğu katkılarından dolayı ödüller almıştır.

Sofya’da Krida Sanat Galerisi, Plovdiv Etnografya Müzesi’nde, Razgrad Kütüphanesi’nde, Sofya Ulusal Sanat Galesi’nde, Ulusal Yabancı Sanat Galerisi’nde, Sevlievo Vidima Galerisi’nde, Kültür Bakanlığı Sredets Galerisi’nde, Paris Bulgar Kültür Merkezi’nde kişisel sergilerini gerçekleştirmiştir.
Eserleri, Bulgaristan, Fransa, Almanya, Polonya, ABD .. devlet ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.
Çanakkale sergisi Eli Nedelcheva’nın onuncu sergisini oluşturmaktadır. Sergi hazırlıklarını yaparken, son iki yıldan beri süren rahatsızlığından ötürü vefat etmiştir.
*****
Eli Nedelcheva, Modern Bulgar seramik sanatında en başarılı ve benzersiz fenemonleri arasındadır.
Geleneklere olan derin saygısı ve bağlı olmanın yanı sıra seramiğin evrensel mesaj ilettiğine inanıyordu.
Seramiğin modern dünyanın sesi olması için uğraşıyordu. Aynı zamanda, keskin hassasiyetleri onu modern anlamlara yöneltti. Kendi köklerinin etkilerinden öte, Balkan farklılıklarının kombinasyonu, evrensellik ve sanat özgürlüğü seramik çalışmalarında kendini gösterdi.
Çarkra şekillendirdiği formlar, başarılı ayrı bir tür, özgündür.

VİOLETA VASSİLCHİNA
Violeta Vassilchina, 1945 doğumludur. Bulgar Bilim Akademisi güzel Sanatlar Enstitüsü bölüm başkanı ve doçent ünvanı taşımaktadır. Bulgar Sanat tarihinde ünlü bir uzmandır.

20. yüzyılın başından bu yana, kent medya Bulgaristan nesneleri ve endüstriyel tasarım tarihinin şekillenmesinde çok sayıda yayını bulunmaktadır. Bulgar El sanatları ile ilgili uzman olarak önemli yerlere davet edilmiştir.

Varna Üniversitesi, Plovdiv Üniversitesi, Yeni Bulgar Üniversitesi’nde sanat tarihi dersleri vermiştir.

Bulgaristan, Fransa, Belçika, Türkiye ve çeşitli ülkelerde sergilere küratörlük ve danışmanlıklar yapmıştır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir