Tozlaşma ve Modern Arıcılık Tekniklerinin Eğitimi Sertifikaları Verildi

Tozlaşma ve Modern Arıcılık Tekniklerinin Eğitimi Sertifikaları Verildi
12 Kasım 2013

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce “Çanakkale İlinde Tozlaşma ve Modern Arıcılık Tekniklerinin Eğitimi” Projesi sertifika töreni 8 Kasım 2013 Cuma günü İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Sertifika törenine; Çanakkale Vali Vekili Saim Eskioğlu, Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, İl Müdürü Mustafa Akkuş, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Nazlım, TKDK İl Koordinatörü Ümit Ortan, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Temsilcileri ve kursiyerler katıldı.

Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Akkuş törenin başlangıcında yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce düzenlenen “Çanakkale İlinde Tozlaşma ve Modern Arıcılık Tekniklerinin Eğitimi” Projesi sertifika törenine hepiniz hoş geldiniz. Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanımızla bir köy hayrında polinosyon konusunu beraber değerlendirmiştik ve neticesinde bu gün bu saatteki tören gerçekleşmiş oldu. Öncelikli olarak bu törenden duyduğum mutlulukla sözlerime başlamak istiyorum. Süreç hakkında genel bir bilgi verecek olursak;
Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği ve Çanakkale Ziraat Odası ortaklığında Güney Marmara Kalkınma Ajansına, 2013 yılı Teknik Destek Programı kapsamında İl Müdürlüğümüzce proje başvurusu yapılmış ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği tarafından desteklenmiştir. Söz konusu projenin eğitim faaliyetleri 23-31 Ekim 2013 tarihleri arasında, 9 gün süreyle toplam 60 saat olmak üzere gerçekleştirilmiştir. Düzenlenen eğitim faaliyetine, İl ve ilçe Müdürlüklerimizde görevli teknik ve sağlık hizmetleri personelimiz ile birlikte Tarımsal Danışmanlık hizmeti veren kuruluşlarda çalışan toplam 50 Ziraat Mühendisi ve Veteriner Hekim, Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği’ne üye olup arıcılık faaliyetinde bulunan 12’si hanım olan 58 arıcı olmak üzere, toplam 108 kursiyer katılmıştır.
Bu eğitim projesi ile katılımcılar; üretimden pazarlamaya, hastalıklardan arı ölümlerine kadar modern arıcılık teknikleri, bölgesel koşullara uygun koloni yönetim sistemleri, modern ülkelerde uygulanan arıcılık modelleri gibi arıcılıkta uygulanan yeni sistemler, tozlaşmada arıların rolü ve bitkisel üretim dönemi süresince bal arılarına zarar vermeden, tekniklerine uygun tarım ilacı kullanımı konularında bilgi edinmişlerdir. Sayın Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu tarafından verilen eğitimde kazanılan teorik bilgiler bir arılıkta kovanlar üzerinde demonstrasyon çalışması yapılarak tamamlanmıştır.
Tarımın en eski ortaklarından biri olan arıcılık hem bölgede, hem de Çanakkale ilimizde uzun yıllardır varlığını sürdürmekte, bölge ve ilin ekonomisinde de önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Çanakkale’de 2012’de Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı 821 arıcı vardır. 2012 yılı verilerine göre Çanakkale ilinde toplam 57.341 adet arı kovanı mevcuttur. İlde bal üretimi 2008 yılında 840.558 kg iken 2012 yılında % 19,8’lik bir artışla 1.048.464 kg olmuştur. Çanakkale ilinde son beş yılda (2008-2012) bal üretim değeri %51 oranında artmıştır. Bal üretim değeri 2008 yılında 5.886.195 TL iken 2012 yılında 8.911.944 TL olarak gerçekleşmiştir. Çanakkale ekonomisinde önemli bir yer tutan arıcılığın, mevcut sorunlarınınbir an önce çözüme kavuşturulup, var olan arıcılık potansiyelinin geliştirilmesi ve verimliliğin artırılarak rekabet edebilir düzeye getirilmesi gerekmektedir.
İl toplam bitkisel üretim değerinin yaklaşık %41,5’ini oluşturan sebze ve meyve üreticiliği il ekonomisinde ayrıca önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle ilde yapılan bitkisel üretim faaliyetlerinde tozlaşmanın gerçekleşmesi (polinasyon) için bal arılarına yer verilmesi üretimde verimliliğin daha da artmasını sağlayacaktır. Çünkü bal arıları, başlıca tozlayıcılar olarak sürdürülebilir tarıma ve çevreye önemli katkıda bulunurlar.Dünya üzerindeki bitkilerin %70’inin döllenmesi arılar tarafından yapılan tozlaşma (polinasyon) ile sağlanmakta, tozlaşma olmadığı zaman bitkisel üretimde % 30 gibi bir verim düşüşü olduğu görülmektedir. Bu nedenle yeteri düzeyde polinasyonu sağlamak, meyve kalitesi ve verimlilik için çiçeklenme dönemlerinde arı kolonilerine ihtiyaç duyulmaktadır.
Ancak bitkisel üretimde hatalı ve tekniğine uygun olmadan kullanılan bazı zirai mücadele ilaçlarıyla kirlenen su kaynakları ve polenler, çok sayıda ergin arı ve yavru ölümlerine neden olabilmektedir. Arı ölümlerinin artması arıcılık için büyük bir engel oluşturmaktadır. Arıların ilaç ve uygulamalarının zararlı etkilerinden korunmasında arıcı, bitki üreticisi ve teknik elemanın el ele verip bu problemleri aşması gerekmektedir. Alınan bu eğitim ile arıcılıkta görülen sorunların çözümüne, arıcılığın geliştirilmesine ve polinasyon yoluyla bitkisel üretimde kalite ve verimin artırılmasına çok önemli katkılar sağlanacağına inanıyorum.
9 gün gibi uzun bir süre özverili bir şekilde, zamanını ve değerli bilgilerini bizlerle paylaştığı için Sayın Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu’na, eğitimin fikir aşamasında, gerekse uygulanması sırasında kurumumuza destek olan proje ortağımız Çanakkale Arı Yetiştiriciler Birliğine ve Çanakkale Ziraat Odasına, kursa iştirak eden arıcılarımıza ve diğer kursiyerler ile projenin hazırlanmasında ve kursun gerçekleşmesinde emeği geçen mesai arkadaşlarıma, ayrıca eğitimin birinci günü bize ev sahipliği yaparak katkı sunan Çanakkale Ticaret Borsasına da destekleri için çok teşekkür ederiz”

Düzenlenen eğitim programı sonunda sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikaları verilerek tören sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir