Trakya Üniversiteler Birliği’nin İlk Alt Kurul Toplantısı ÇOMÜ’de Yapıldı

22 Şubat 2013

Trakya Üniversiteler Birliği’nin ilk alt kurul toplantısı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlük Senato Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fazıl Güler, Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. İhsan Soysal, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu ile Trakya Üniversiteler Birliği’ni oluşturan üniversitelerin enstitü müdürleri ve hukuk müşavirleri katıldı.

Toplantı öncesi konuk üniversitelerin Rektör Yardımcıları, Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner’i makamında ziyaret etti. Rektör Laçiner, Trakya bölgesi üniversitelerinin gerçekleştirecekleri ortak çalışmanın önemine değinerek üniversitelerin yapacakları çalışmalarla birbirlerini güçlendireceklerini kaydetti.

Toplantıda ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, bölge üniversitelerinin ellerindeki imkânları işbirliği için ortaya koymasının önemli olduğunu belirterek bu faaliyetler sonucunda ortaya güzel çalışmalar çıkacağını ifade etti. Yeni, genç üniversitelerin bir araya gelmesiyle lisansüstü öğrenciler arası değişimler yapılabileceği gibi lisans öğrencileri arasında da değişimlerin yapılabileceğini kaydeden Aras Hisar, birçok konuda bölge üniversiteleri arasında işbirliklerini güçlendirmenin önemli olduğunu belirtti.

Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. İhsan Soysal ise günümüzde artık mesafe kavramının ortadan kalktığını vurgulayarak üniversitelerin sınırları aştığını belirtti. Soysal, bölge üniversitelerinin yapacağı çalışmaların lisansüstü programlar ile sınırlı kalmaması gerektiğinin de altını çizerek, diğer alanlara yayılacak işbirliklerinin önemini vurguladı.

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu ise insanın sosyal bir varlık olduğunu ve işbirliği yapmaya muhtaç olduğunu belirterek üniversitelerin bir araya gelip ortak çalışmalar yapmasının önemine değindi. Sarıoğlu, “Zamanı, mekânı, insanları, fırsatları en verimli tarzda kullanabileceğimiz imkânları araştırmamız lazım” dedi.

Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fazıl Güler de misyonu, vizyonu belirlenmiş işbirliği alanlarının düzenlenmesi gerektiğini kaydederek, bölge üniversitelerinin güçlerini birleştirmesi gerektiğini belirtti.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir