Travel Turkey Fuarında Troia Yılı Vurgusu…

07 Aralık 2017

Dünya ve ülke turizminin önemli aktörlerini ağırlayan 11. Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi, 7 Aralık 2017 Perşembe günü başladı.

Çanakkale’nin doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel mirasının da tanıtıldığı fuara Vali Orhan Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Çanakkaleli turizmcilerin yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katılım gösterdi. Fuarda B salonu A312’de yer alan Çanakkale Belediyesi standında Çanakkale’nin marka ürünlerinden, doğasına ve kültürel mirasına kadar bütün değerleri tanıtıldı. Çanakkale Belediyesi, Troia Antik Kenti’nin UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınışının 20. yılı dolayısı ile 2018 yılının Troia Yılı olarak ilan edilmesi nedeni ile Troia Antik Kentini İzmir Fuarına taşıyarak, antik kent hakkında katılımcılara bilgiler verildi.
Fuar katılımcılarından yoğun ilgi gören belediye standını Vali Orhan Tavlı ile birlikte ziyaret eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, standa gelen katılımcılar ile sohbet ederek, 2018’de herkesi Troia’nın eşsiz güzelliklerini görmeye, Çanakkale’ye davet etti. Çanakkale hakkında Belediye standında yer alan zengin tanıtım materyalleri ile kent tanıtımına yapılan katkının yanı sıra, Çanakkale Belediyesinin çalışmaları hakkında da fuara katılanlara bilgiler sunuldu.

ÇATOD’dan yoğun katılım
2
Fuarda ayrıca ÇATOD’a ait 65 metrekarelik standın dışında 300 metrekarelik ayrı bir alanda da Valilik koordinasyonunda yürütülen “Çanakkale” standı da bulunuyor. Çanakkale’deki resmi kurumların temsilcileri, TURSAB Çanakkale Körfez BYK, ÇARO, ÇATUD, ÇAPAD gibi turizm sivil toplum kuruluşları, ÇTSO ve ÇTB gibi kuruluşlarımızın yanı sıra resmi üst düzey idareciler ve diğer sivil toplum kuruluşu ile Çanakkale ilinden yoğun bir katılım da bulunduğu fuarda “2018 Troia Yılı” resmi “Tematik Partneri” olarak konumlandırılmış durumda. Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer burada yaptığı açıklamada Travel Turkey İzmir Fuarı’nda Çanakkale standının bu yıl da büyük ilgi göreceğine inandıklarını belirterek, “Bu yılki fuarda Çanakkale’miz 2018 Yılının “Troia Yılı” olması nedeniyle fuarda resmi “Tematik Partneri” olarak konumlandırılmış durumda. Bu kapsamda 2018 Troia Yılı vurgusu fuarın girişinden itibaren, biletler de dahil genelinde önemli bir yer teşkil ediyor. Fuarın açılışında da 2018 Troia yılı ile ilgili özel bir film gösterimi de oldu. Fuar boyunca ÇATOD olarak gerek yurtiçi, gerek yurtdışı muhataplarımızla yoğun bir diyalog içinde olmayı, Çanakkale’mizi, bölgemizi ve 2018 Troia Yılı’nı en iyi şekilde tanıtmayı hedefliyoruz” dedi.

Ticaret Borsası da fuara damga vurdu
1
Fuar ile ilgili değerlendirme yapan Çanakkale Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Salamon Halyo; “Valiliğimiz koordinasyonuyla tüm kurumlarımızın, tüm ilçelerimiz ile hep beraber temsil edildiği ve birlik ve beraberliğin vurgulandığı Travel Turkey Fuarı’nda ilimizin hem en güzel biçimde tanıtılmasını, hem de üst düzeyde temsil edilmesini önemsedik. Bu yılki fuarın en önemli özelliği Çanakkale’miz 2018 Yılının “Troia Yılı” olması nedeniyle fuarda resmi “Tematik Partneri” olarak konumlandırıldı. Bu kapsamda 2018 Troia Yılı vurgusu fuarın girişinden itibaren, fuar genelinde önemli bir yer teşkil etmekte. Turizm sektörünün en önemli fuarlarından olan Travel Turkey’de bizler Çanakkale Ticaret Borsası olarak Tarım ve Turizm sektörlerinin birlikte beraberce yürütülmesi ve tanıtılması gerektiğini düşünerek bu fuara çok önem verdik. Sn. Valimiz tarafından Borsamıza ilimizin tarım ve gıda ürünlerinin tanıtımı ve yöresel değerlerimizin sunumlarının yapılması görevi verildi. Bu kapsamda bizler ilimizin peynirini, peynir helvasını, tahin helvasını, domatesini, salçasını, zeytin ve zeytinyağını, sebze ve meyvesini balını, reçellerini, sardalyesini, Bayramiç elmasını, Bayramiç beyazını tanıtmak üzere hazırlıklarımızı yaptık. Tüm üyelerimizden katalog ve broşür topladık. Bütün bu çalışmalarımızı üyelerimiz ile birlikte ve Bayramiç Ziraat odamızla yürüttük. Ayrıca Çanakkale Profesyonel Aşçılar Derneğimiz ile işbirliği yaparak misafirlerimize Çanakkale 1915 çorbası ikramında bulunuyoruz. Biga Ticaret Borsası işbirliği ile, Biga peynir tatlısı, Biga lokumu gibi lezzetleri ikram etme fırsatı bulduk. Çanakkale’nin turizm değerleri yanında yöresel ürünlerimizi fuar süresince tanıtıyoruz. Çanakkale’nin Gastronomi Turizmi Potansiyelini orada en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz” dedi.
Salamon Halyo devamla “3. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi Travel Turkey İzmir ile eş zamanda, 7-9 Aralık 2017 tarihleri arasında fuarizmir’de düzenleniyor. Bu organizasyonda fuara sinerji yarattı. Dünyanın önde gelen gastronomi ve turizm uzmanları ile eğitimcilerine de Çanakkale standımızda Borsamız üyelerinin ürünlerini, Çanakkale markalarımızı tanıtma imkanı sağladı” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir