Travel Turkey Turizm Fuarı’nda Çanakkale Tanıtım Gecesi Düzenlendi

Travel Turkey Turizm Fuarı’nda Çanakkale Tanıtım Gecesi Düzenlendi
07 Aralık 2012

6-9 Aralık tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilen Travel Turkey Turizm Fuarı kapsamında Çanakkale tanıtım gecesi düzenlendi.

İzmir Fuar alanı İsmet İnönü Kültür Merkezinde gerçekleştirilen geceye Çanakkale’de görev yapan ve daha sonra çeşitli illere tayinleri çıkan kamu görevlileri, Çanakkale’de yaşamış daha sonra yaşamını İzmir’de devam ettirenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Kokteyl ile başlayan gecede Vali Güngör Azim Tuna katılımcılarla yakından ilgilendi. Gece kapsamında ilk olarak Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Etkinlik dahilinde Çanakkale’nin tanıtıldığı sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Gecede bire konuşma yapan Vali Güngör Azim Tuna turizmin farklı dilleri, dinleri, kültür, tarih ve coğrafyaları buluşturan, kaynaştıran ve bundan sosyal, ekonomik yarar sağlanmasına olanak veren bir sektör olduğunu belirterek; “Günümüzde hızla değişen, büyüyen ve gelişen sektörlerden biri haline gelmiştir. Turizmde büyüme ve gelişime için planlı ve birlikte hareket edilmesinin, tanıtımın önemini bizlere turizm fuarları göstermiştir. Bu nedenle 06-09 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Fuar Organizasyonu büyük önem taşımaktadır. Bu fuarla birlikte gerçekleşecek konferans ve etkinlikler turizm sektörünün dolayısıyla da Çanakkale turizminin yol haritasının çizilmesine öncülük edecektir. Çanakkale tarihten gelen bir uygarlık mirasına ve muhteşem güzellikte bir doğaya sahip özel bir coğrafya üzerinde bulunan,hem ülkemiz hem de dünya için önemli bir ilimizdir.İlimiz sadece Çanakkale Savaşları’ndan gelen bir tarihe değil Troia’dan gelen evrensel bir tarihe sahiptir. Tüm bu özelliklerinden dolayı inanıyorum ki önümüzdeki yıl partner il Çanakkale’miz olacak ve ilimiz çok daha görkemli ve özel bir tanıtıma imza atacaktır. İlimizin tarihi doğal güzellikleri ve potansiyelini anlatmaya bu gecenin tamamı yetmez, ancak fuar vesilesiyle sizlere dans- tiyatro sine vizyondan oluşan Çanakkale’nin özel, görülesi, anlaşılası kutsallığını bu gece sanatsal bir dille anlatmak istedik. Umarım bizim ilimizin değerleri için her daim yaşadığımız heyecanı bir nebze olsun size de aktarabilmişizdir. Antik dünyanın muhteşem destanlarına konu olan Troya, Assos gibi muhteşem kalıntılarını ,yakın tarihimizin canlı şahidi Gelibolu Yarımadası’nın huşu içindeki havasını, Kaz dağlarının oksijen yüklü havasını teneffüs etmek isterseniz..Çanakkale sizi kucaklamaya hazırdır” dedi.

Tuna’nın konuşmasının ardından müziklerle Çanakkale oyunu ile Abdülkadir Katra’nın yazıp yönettiği “Çanakkale Destanı” adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir