Troia Antik Kenti Müzeye Kavuşuyor

Troia Antik Kenti Müzeye Kavuşuyor
05 Aralık 2008

998 yılında UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne aldığı Çanakkale merkeze 30 kilometre uzaklıktaki Tevfikiye köyü sınırları içerisinde bulunan Troia Antik Kenti’ne müze yapılması için çalışmalar başladı.

Çanakkale Valisi Orhan Kırlı başkanlığında oluşturulan danışma kurulu, ilk toplantısını valilik toplantı salonunda yaptı. Vali Orhan Kırlı, Troia’nın Türkiye’nin dünyanın en önemli tarihi ve turistik yerlerinden biri olduğunu belirterek, “Troia’da Bizans’a kadar bütün uygarlık izlerini ve kalıntılarını görmek mümkün. Burası dünya kültürünün bir parçasıdır. Topraklarımız üzerindedir, bizim sorumluluk ve emanetimiz altındadır. Buradaki kazılar yaklaşık 1 asırdır Tübingen Üniversitesi sorumluluğunda uluslararası şekilde devam etmektedir. Bizler burada hem Troia’nın etnik yerleşimini hem de bölgenin tarihi, arkeolojik ve mitolojik özelliklerini yansıtan bir müze yapılmasını kararlaşırdık. Kültür ve Turizm Bakanımızın emirleri de bu istikamettedir. Biz de onların himayelerinde çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bu kapsamda da ulusal ve uluslararası bir proje yarışması açılarak müzenin yapımı sağlanacak. Bu konuda oluşturduğumuz danışma kurulumuzda projenin esaslarını belirleyip kısa sürede açıklayacağız” dedi.

Troia Müzesi’nin yapılması ile ilgili Çanakkale’de bir araya gelen danışma kurulunda Çanakkale Valisi Orhan Kırlı’nın yanı sıra Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Genel Müdür Yardımcısı Ökkeş Dağlıoğlu, Daire Başkanı N. Serhad Akcan ile Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Şinasi Haznedar, Almanya Tübingen Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Satır, Troya Kazısı Başkanı Prof. Dr. Ernst Pernicka, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ülkü Altınoluk, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rüstem Aslan ile Mimarlar Odası Çanakkale Şube Başkanı Mimar Ünal Ömercioğlu yer aldı.

Proje yarışması şeklinde gerçekleştirilecek çalışmada, projenin tespitinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından antik kentte müze yapılacak. “Kültür Başkenti Hakkındaki Kanun” kapsamında değerlendirilecek yarışmanın giderleri ise Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bütçesi ile ulusal ve uluslararası sponsor firmalar tarafından karşılanacak. Çalışmaların daha hızlı şekilde yürütülmesini isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu kapsamda gerek finansal kaynakların aktarılmasında yaşanacak gecikmelerin önlenmesi, gerekse faaliyetin organizasyonu ve tamamlanması açısından verimlilik elde edilmesini sağlamak amacıyla müzenin proje ve uygulama işini Çanakkale İl Özel İdaresi’ne verdi. Müzenin yapımının ardından, antik kentte 1930’lu yıllardan bu yana gerçekleştirilen kazı çalışmalarında açığa çıkarılan eserler sergilenecek.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir