Troia Film Festivali Start Aldı

Troia Film Festivali Start Aldı
19 Mart 2010

Çanakkale?de bu yıl birincisi gerçekleştirilecek Troia Film Festivali ile ilgili çalışmalara başlandı.

Çanakkale Troia Film Festivali Yönetim Kurulu Başkanı Elif Tayhan, 21-25 Temmuz 2010 tarihleri arasında bu yıl birincisi yapılacak festivalin önemine değinerek, ?Tüm dünya tarafından bilinen ve ülkemiz toprakların da bulunan Troia, hem kültürümüzü hem de büyük destanlar yazılmış Çanakkale?mizi sinemamızla bütünleştirmek amacıyla “1. Çanakkale Troia Film Festivali?ni düzenliyoruz. Bu anlamda sinema alanında da faaliyet gösteren bütün kurumlarla işbirliği ve güç birliği içinde olmaktan yanayız. Dünyada yükselen değer haline gelen Türk Sinemasının yükselişinden gurur duymaktayız. Bu gururu yapacağımız festivalle birlikte tüm Türkiye ve dünya ile paylaşmayı amaçlıyoruz. Ekibimiz şuan da Brad Pitt’in başrolün de oynadığı Troia filmi ekibine ulaşmak için görüşmelere ve yazışmalara başladı. Troia Filmini Yönetmeni Wolfgang Petersen’e ulaştık ve davetiye yolladık. Ayrıca Brad Pitt ve Helen karakterini canlandıran Diane Kruger ile de bağlantı içindeyiz. Getirdiğimiz takdirde kendilerine hem Çanakkale, hem Türkiye?nin güzelliklerini göstereceğiz”dedi.

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar da film festivalinin önemine değinerek, ?Bu tür aktivitelerin özellikle Çanakkale de yapılmasına büyük katkılar vereceğiz. Konu Çanakkale ve Troia ise buna desteğimiz her zaman olmuştur, olacaktır. Film Festivali Çanakkalemize hayırlı olsun? dedi.

Kültür Bakanlığı Sinema Telif Hakları Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger ise bakanlık olarak projeye desteklerinin sonuna kadar olduğunu belirterek, “Bakanlık olarak bir festivalin ne aşamada olduğunu görmeden katılmayız. Fakat arkadaşların heyecanı bizleri de heyecanlandırdı. Bizde bu film festivaline elimizden gelen tüm desteği vereceğiz” dedi.

Festival Jüri Başkanı Yönetmen İsmail Güneş ise, “SİNEBİR Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği olarak proje ilk geldiğin de düşünmeden destek vermek için projeye girdik. Böyle hem kültürel hem de sinemamızı geniş kapsamlı anlatacağımız film festivalin de jüri başkanı olmak bana gurur veriyor” şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir