“Troia Hazinelerini İstiyor” Ve “Ara Güler’in Çanakkalesi” Sergileri

“Troia Hazinelerini İstiyor” Ve “Ara Güler’in Çanakkalesi” Sergileri
22 Ocak 2018

Çanakkale Belediyesi tarafından 2018 Troia Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Troia Hazinelerini İstiyor” isimli fotoğraf sergisi açılışı ve dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in fotoğraflarından oluşan “Ara Güler’in Çanakkalesi” isimli fotoğraf sergileri Başkan Gökhan’ın katılımı ile açıldı.

İlk olarak, UNESCO’nun Troia Antik Kenti’ni Dünya Kültür Mirası listesine alınışının 20. yılı olan 2018’in Troia Yılı ilan edilmesi nedeni ile Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen Troia Yılı etkinlikleri kapsamında 20 Ocak 2018 Cumartesi günü Troypark AVM’de “Troia Hazinelerini İstiyor” isimli fotoğraf sergisi açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yanı sıra Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan, sergide yayınlanan fotoğrafları derleyen ve düzenleyen Murat Kıray ile Fecri Polat’ın yanı sıra kentliler katıldı. Murat Kıray’ın açılış konuşmasının ardından konuşan Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan, Troia hazinelerinin önemine değinerek, yurtdışına kaçırılan hazinelerin dünyanın dört bir yanında çeşitli ülkelerde bulunduğunu ve bu hazinelerin Troia Antik Kentine geri dönmesi gerektiğini belirtti.

“Troia İçin Gayretlerimiz Devam Ediyor”
Açılışta konuşan Başkan Gökhan ise serginin kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını ifade ederek; “Benim açımdan çok anlamlı bir sergi. Şu açıdan çok anlamlı; 2018 yılı için bu kentte Troya adına bir şeyler yapmaya gayret ettik. Ufak ufak çalışmalarımız sürüyor. Troia Festivalini de babalarımız 50 yıl önce temellerini atarak bugünlere getirdiler. Troia Yılı vesile ile daha görünür şeyler yapmaya gayret ediyoruz” dedi.

“Bu Eserler Maddiyatla Ölçülemez”
Troia’ya özel açtığımın bu ikinci sergide ev sahipliği yapan Troypark AVM yönetimine de teşekkürlerimizi sunuyorum. Burada sergilenen eserler Troia Festivalinde daha geniş kapsamlı olarak halkımızın ve konuklarımızın beğenisine sunulacak. Arkeolog Schliemann tarafından 1870’li yıllarda yurtdışına kaçırılan hazinelerin resimlerinden oluşuyor sergimiz. Dünyanın dört bir yanında 4500 yıllık hazineler sergileniyor. Maddi olarak bizlerin zerre kadar değeri yok ama kültürel olarak eşsiz eserler. Bu eserleri de maddiyatla ölçemezsiniz.

“Ait Olduğu Topraklara İade Etmeli”
Bu hazinelerin değeri ancak bulunup çıkarıldığı yerdeki kültürlerin mirası olarak eşsizdir, paha biçilemezdir. Bu alanda çıkartıldığı yerde sergilendiği zaman bir değer, bir anlam ifade eder. Bu hazineleri şu an müzelerinde sergileyen uluslar kendilerini kültürlü ifade ediyorlarsa; çağdaş ifade ediyorlarsa bu eserleri bir an önce buraya, ait olduğu topraklara iade etmelidirler. Bu eserler artık sadece Troia’nın değil tüm insanlığın ortak hazinesidir” dedi. Konuşmaların ardından Başkan Gökhan ve katılımcılar sergiyi gezerken, Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Arslan Başkan Gökhan’a Troia Hazineleri hakkında bilgiler verdi.

“Ara Güler’in Çanakkalesi” Sergisi Açıldı
Ardından Çanakkale Belediyesi tarafından 17 Burda AVM’de düzenlenen “Ara Güler’in Çanakkalesi” isimli sergi açılışına geçildi. Fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in 1950’li yıllarda Çanakkale’ye gelerek çektiği resimlerden oluşan 25 parça eserden oluşan sergiyi gezen Başkan Gökhan, fotoğraflar hakkında bilgi aldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir