Troia Müzesi İhalesi Eylül Ayında Yapılacak

Troia Müzesi İhalesi Eylül Ayında Yapılacak
24 Ocak 2012

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan yaklaşık 5 bin yıllık geçmişe sahip Troia ören yerinden çıkarılan arkeolojik eserlerin korunması ve sergilenmesi amacıyla Çanakkale’nin Tevfikiye köyünde yapılacak müze ihalesinin eylül ayı içinde yapılacağı açıklandı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, yapılacak müze ile Milattan Önce 2900 yılında başlayan tarihe tanıklık yapılacağını belirterek, “1998 yılından bu yana UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası ilan edilen ve sadece bizim değil, tüm insanlığın ortak mirası olan Troia Antik Kenti’nde müze yapımı içini 105 dönümlük arazi tahsisi yapılmıştı. Bu arazi üzerini 8 bin metrekarelik alan üzerine yapılacak olan Troia Müzesi 4 katlı olacak ve en son katında terası bulunacak. Şu an 2,5 milyon TL ödeneğinin bulunduğu müze inşaatı için 2,5 milyon TL daha ödenek çıkarılacak. 2012 yılında toplam 5 milyon TL’lik bir ödeneği olacak müze ile ilgili uygulama projesi çalışmaları son aşamaya geldi. Bu uygulama projesinin 6 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor. Ödenek konusunda bir sıkıntının olmadığı müzenin ihalesinin ise eylül ayı içinde yapılması düşünülüyor. 2 yıl içinde tamamlanması planlanan müze ile 12 bin 336 arkeolojik, 2 bin 747 etnografik ve 15 bin 202 de sikke, ziyaretçilerin ve dünyanın ilgisine sunulacak” dedi.

Troia Müzesi ile ilgili, Mimar İsmail Erten’in “Troia Müzesi’nde Süreç; Zor ve Çetrefilli”, “Troia Müzesi ve Gerekliliği” yazılarını okuyabilirsiniz. Ayrıca 18 Eylül 2011 tarihinde Yalı Hanı’nda 50’yi aşkın kentlinin katılımıyla “Troia Müzesi ve Projesi Çalıştayı” proje müelliflerinin de katılımıyla gerçekleşmişti.

İHA & Ç!

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir