Troia Müzesi İnşaatı Devam Ediyor

25 Kasım 2013

Çanakkale’nin merkeze bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içinde bulunan, UNESCO’nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı 5 bin yıllık Troia Antik Kenti’nin girişinde yükselen Troya Müzesi inşaatının 2014 yılı içinde tamamlanması planlanıyor. İnşaat alanında incelemelerde bulunan AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Rüstem Arslan‘dan bilgi alarak burasının tamamlanmasıyla, dünyanın 20’den fazla ülkesine dağılan Troya hazinelerine eve dönüş yolunun açılacağını söyledi.

Yıllardır konuşulan müze projesinin hayata geçirilmesinden dolayı mutlu olduğunu belirten Daniş, “Çanakkaleliler olarak çok uzun yıllardır Troya Müzesi’ni konuştuk. Özellikle turizm kenti olma gibi bir hedefimiz vardı ama bunun içini dolduramıyorduk. Turizmden sektörel anlamda kentin çok istifade ettiği de söylenemezdi. Troya Müzesi süreciyle özellikle yarışma sonucu ortaya çıkan projemizin başlayıp devam etmesiyle bir sinerji oluştu Çanakkale’de. Müzenin bitmesiyle Troya anlamında da yeni bir serece girmiş olacağız. Malum, Troya eserlerinin çoğu dünyanın 20’den fazla ülkesine dağılmış durumda. Bu eserlerin Türkiye’ye dönmesi için bir çaba var. Daha önceki Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile şimdiki bakanımız Ömer Çelik döneminde bu çalışmalara hız verildi. 20’den fazla parça ülkemize döndü bu girişimlerle. Müze bittikten sonra 2015’de sesimiz daha gür çıkacak.”

Dağılmış Troya eserlerinin Çanakkale’de sergilenmesi için dünyanın gündeminde bir konunun da olacağını belirten Daniş, “Bu hem ilimizin tanıtımı, hem de eserlerin geriye dönmesi için yeni bir süreci başlatmış olacak. Şimdiye kadar eserlerin iadesini konuştuğumuzda bize ilk söylenen ‘Bunları sergileyecek yeriniz bile yok’ idi. Müze inşaatının başlamasıyla bunu aşmış olduk. 2015 yılında hizmete girmesiyle de artık Çanakkale’de kültür turizminin sektörel anlamda daha iyi bir duruma geleceğini düşünüyorum” dedi.

125 yıl aradan sonra ABD’deki Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi’nden (Penn Müzesi) Türkiye’ye getirilen ve 24 parçadan oluşan Troya eserleri de bu müzede sergilenecek. Ayrıca Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından 1873 yılında antik kentten kaçırılan Truvalı hükümdarlara ait olduğu tahmin edilen ve şu an Rusya’nın Moskova kentindeki Puşkin Müzesi’nde sergilenen yaklaşık 8 bin parçadan oluşan hazinelerin Türkiye’ye iadesi gündeme gelecek.

2014 yılında tamamlanması planlanıyor
Yüklenici firma Trans-T İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. tarafından inşaatına devam edilen Troya Müzesi’nin 23 Eylül 2014 tarihinde tamamlanması planlanıyor. Antik kentten kaçırılan, dünyanın 44 müze ve koleksiyonuna dağılmış eserlerin geri dönüşüne imkan sağlayacak müze, yaklaşık 22 milyon liraya mal olacak. Müze, 3 bin metrekaresi sergi salonu olmak üzere toplam 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak. Müzede Troya Ören yeri ve Çanakkale’de yer alan kazılarda bulunan arkeolojik eserler modern müzecilik anlayışına uygun sergilenecek.

[haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir