Troia Rüzgarı Çanakkale’de

19 Mart 2009

Çanakkale Seramik Sanatçısı Prof. Dr. Erdinç Bakla tarafından hazırlanan “Troia Rüzgarı” isimli serinin en önemli parçası olan “Troia Savaşı” isimli eseri Çanakkale’ye kazandırıldı. Kentimizde yetişen sanatçılardan Erdinç Bakla’nın daha önce İstanbul Askeri Müzesinde 30. sergisi olarak açtığı “Troia Rüzgarı” sergisinde yer alan “Troia Savaşı” isimli eser Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan çalışma sonucunda kentimize hediye edildi.

Kordon boyunda bulunan “Troia Atı’nın” yanına 18 Mart 2009 tarihi itibariyle sergilenmeye başlanan eser ile şehrimizde bir ilk gerçekleştirilmekte ve soyut simgelerle anlatılan ilk eser olma özelliğini taşımaktadır.

“Troia Savaşı” adlı bu eseri her zaman alışılagelmiş olan figüratif anlatım yerine simgelerden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu savaş sayesinde beyaz mermerlerden yapılan 5 ayrı dikdörtgen kütle Troia kentini kuşatan surları tasvir etmektedir ve bu kütlelerin aralarında bazı boşluklar olmasına rağmen göz bunları birbirine bağlayan sur duvarları olarak algılayabilmektedir.

Surların içindeki şehrin tam ortasında, kompozisyondaki bütün kütlelerden daha yüksek olan ve tekerlekler üzerinde duran bir Troia Atı yer almaktadır.

Eser ile ilgili, eserin bulunduğu alanda Çanakkale halkına ve basın mensuplarına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eserin mimarı Prof. Dr. Erdinç Bakla tarafından bilgilendirme yapılmış ve Çanakkalemize kazandırılan bu önemli değerin sanat adına atılan büyük bir adım olduğundan bahsedilmiştir.

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: Çanakkale Belediyesi]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir