“Troia Rüzgarı” Kitabı Yayında

18 Eylül 2012

Çanakkale Belediyesi ve Troia Vakfı’nın öncülüğünde Manfred Osman Korfmann’ın makalelerinin yayınlandığı 3 dilde basılan “Troia Rüzgarı” isimli kitabın tanıtımı yapıldı.

Troia’nın halka daha iyi tanıtılması için başlatılan çalışmalar dahilinde 3 dilde basılan “Troia Rüzgarı” isimli kitap yayınlandı. Korfmann Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Troia Vakfı Başkanı Enver Yılmaz Osman Korfman’a çok şey borçlu oldukların belirterek; “Çanakkale’miz için, ülkemiz için, Anadolu için çok şeyler yaptı. Bu kitapların hazırlanmasında da en büyük desteği Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Çanakkale Belediyesi’nden almış bulunuyoruz. Bundan sonra da kendilerinden desteklerini esirgememelerini bekliyoruz” dedi.

Tanıtım toplantısında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da Troia’nın bir Anadolu kenti olduğuna dikkat çekerek; “Korfmann’ın adının yaşatılması son drece önemlidir. Çünkü onun adıyla burada neler yaşandı, nerelere geldik onu ölçebiliyoruz. Bizde bunlara destek olmak amacıyla Korfmann’ın makalelerinin “Troia Rüzgarı” isimli kitapta toplanmasına katkı sağladık. Troia ile ilgili Çanakkale Belediyesi’nin sadece bu katkısı yok geçen yılda bu kazılar ile ilgili Çanakkale Belediye bütçesine bir ödenek koymuştuk. Fakat böyle bir ihtiyaç olmadı. Biz de bunu bu tür işlerde harcıyoruz. Ancak güzel gelişmeler yaşanıyor. Kültür Bakanı geldiğinde kazıların Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne verilmesi önerildi. Bunu biz de istiyorduk ve yakışanı da oydu. Üniversitemiz de gelişme aşamasında. Buranın daha sağlıklı ve sürekli kazıların yapılması için ÇOMÜ’ye verilmesi son derece yerinde davranış olacaktır. İnşallah bu gerçekleşir. Troia’yı yeterince değerlendiremiyoruz. Burası ÇOMÜ’ye verilirse daha ileri seviyelere yükselecektir” diye konuştu.

ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rüstem Aslan, Korfmann’ın 15 yıllık bir envanter çıkardığını kaydederek bu kitabın 3 dilde Çanakkale belediyesi tarafından halka ücretsiz olarak dağıtılacağını ifade etti.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir