“Troia Uluslararası Açık Satranç Turnuvası” Başladı…

“Troia Uluslararası Açık Satranç Turnuvası” Başladı…
07 Ağustos 2018

55.Troia Festivali kapsamında düzenlenen “Troia Uluslararası Açık Satranç Turnuvası”, 6 Ağustos 2018 Pazartesi günü ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesinde bulunan ÖSEM’de düzenlenen törenle başladı.

“Troia Uluslararası Açık Satranç Turnuvası” açılış törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Süha Özden, Türkiye Satranç Federasyonu Temsilcileri ile sporcular katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Başkan Gökhan; “Festivalimizdeki spor etkinlikleri kapsamında satranç turnuvasının dışında briç, basketbol ve futbol turnuvalarımız da var. Festivalimizdeki spor etkinlikleri kapsamında satranç turnuvamızın da 26.’sını gerçekleştiriyoruz. Umarız turnuvamız uzun süre de devam edecektir. Tabi burada üniversitenin de katkısı çok önemli. Üniversitemize kapılarını açtığı için teşekkür ediyoruz” dedi.

Turnuvaya katılan sporcular hakkında bilgi veren Başkan Gökhan; “Turnuvamızda 7’den 77’ye 393 sporcu yer alıyor. 393 sporcunun içerisinde kardeş ülkelerden katılımcıların olması da çok önemli. Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Gürcistan, Azerbaycan, Yemen, Umman, İran, KKTC ve Bulgaristan’dan gelen katılımcılarımız var. Onları Çanakkale’de ağırlamak çok önemli. Turnuvamızda ayrıca bir bedensel, 4 tane de görme engelli katılımcımız var. Onlara da ayrıca başarılar diliyorum. Bu şartlarda satranca gönül vermelerinin de ayrı bir anlamı var” ifadelerini kullandı.

Konuşmasını sürdüren Başkan Gökhan; “Satranç sporunda dünyada 5. sırada yer alıyormuşuz. Olimpiyatlarda ise 6. sıradaymışız. Hedefimiz, dünyada ve olimpiyatlarda 1. sıraya çıkmak olmalı. Eğer bu sporu Anadolu’nun en ücra köşesine kadar taşıyabilirsek, emin olun 1. oluruz. Çünkü Türk insanını pratik zekası her alanda ispat edilmiştir. İnşallah satranç ülkemizin her yerine girer ve daha da başarılı oluruz” dedi.

Başkan Gökhan, törendeki konuşmasının ardından turnuvanın açılış hamlesini gerçekleştirirken, turnuvaya katılan tüm sporculara başarılar diledi.

Çanakkale Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu ortaklığında 9 farklı ülkeden 393 sporcunun katılımı ile düzenlenen “Troia Uluslararası Açık Satranç Turnuvası”, 12 Ağustos 2018 Pazar günü sona erecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir