Troia Yılı İçin Çalışmalar Sürüyor

07 Mart 2018

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), koruması altında bulunan Troia Tarihi Milli Parkı’na yapılacak yatırımlar ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Çanakkale ili sınırları içinde yer alan Troia Tarihi Milli Parkı 1996 yılında milli park olarak ilan edilmişti. M.Ö. 3.000’lere kadar uzanan dünyanın en önemli antik yerleşimlerinden biri olan Troia Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girişinin 20. yılı sebebiyle 2018 yılı “Troia Yılı” ilan edildi. Bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanlığı da milli parka yaptığı yatırımlara hız verdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı yaptığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi;

Bir Rekreasyon Alanı Oluşturulacak

Troia Tarihi Milli Parkı’na bu yıl içerisinde ziyaretçi tanıtım merkezi, giriş kontrol noktası, Yeniköy Plajı günübirlik ve çadırlı kamp alanı, gözlem kulesi (manzara seyir noktası) ve yürüyüş gezinti yolu yapılacak. Yeniköy Plajı günübirlik ve çadırlı kamp alanı çevre düzenlemesi çerçevesinde 1 adedi plaj alanında 1 adedi seyir alanında olmak üzere 2 adet kır lokantası, büfe, bebek bakım odaları, çamaşırhane, mescit, otopark, tema alanları, çocuk oyun alanları, çadır ve karavan yerleri gibi sosyal donatıların bulunacağı her yönüyle eksiksiz bir rekreasyon alanı oluşturulacak.Seyir noktasında yapılacak olan kır lokantası, konumu itibariyle ziyaretçilere eşsiz bir Ege manzarası sunacak. Ziyaretçiler, yörenin ürünlerinden hazırlanacak olan menüler eşliğinde, dinlenme imkanı bulabilecek ve yöresel ürün stantlarını gezebilecek. Ayrıca eşsiz gün batımı manzarasında fotoğraf çekebilme şansını elde edecek. Yine oluşturulacak gözlem kulesi ve manzara seyir noktası Troya Tarihi Milli Parkı’na fotoğraf ve kuş gözlemi merakı için gelecek ziyaretçilere tadına doyulmaz seyirlik anlar yaşatacak. 2018 yılında hayata geçirilmesi planlanan önemli projelerden biri de ziyaretçi tanıtım merkezi olacak. Tanıtım merkezi sayesinde Troya Tarihi Milli Parkı’nın sadece ören yerinden ibaret olmadığı, diğer birçok gezi ve ziyaret noktasının bulunduğu ziyaretçilere tanıtılacak.”

Tanıtım Merkezinin Proje Çalışmaları Yürütülüyor
Ziyaretçi tanıtım merkezinin proje çalışmalarının titizlikle devam ettiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Yapacağımız yatırımlar ile milli parkımız hak ettiği değeri alacak. Yerli ve yabancı turist sayılarında önemli artışlar olacak” dedi. Troia Yılı çalışmaları kapsamında yapılacak yatırımların sadece bunlardan ibaret olmadığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Troya Tarihi Milli Parkı sahasında bulunan mevcut yollar iyileştirilecek, yürüyüş ve bisiklet yolları yapılacak. Ayrıca milli park içerisinde rehabilite edilecek yollarla bağlantılı olacak şekilde giriş kontrol noktaları yapılarak milli park sahasına yapılacak olan girişler düzenli hale getirilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir