Troia Yılı Kapsamında “Değerler Ve Şehir” Konuşuldu

25 Ekim 2018

2018 Troia Yılı etkinlikleri kapsamında 25-27 Ekim 2018 tarihleri arasındaki “Troia’dan Çanakkale’ye İnsanın, İnancın ve Mekanın İnşası; Değerler ve Şehir“ konulu Uluslararası Kongrenin açılışı ÇOMÜ İçdaş Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Törene, Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Yavuz, Çanakkale Müftüsü Arif Gökce başta olmak üzere kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyenler, ilçe müftüleri, öğrenciler ve çok sayıda konuk katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti. Açılış konuşmalarının gerçekleştiği kongre açılış töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “2018 Troia yılı olması dolayısıyla böyle bir program hazırlanmış. Bu çok anlamlı. Konu da çok güzel. İşin içinde mekan var, insan var, inanç var. Bunların hepsini bu çerçeve içinde çok değerli üstatlardan dinleme şansı bulacağız. Troia çok önemli bir başlangıç hem ülke hem bu şehir için. Bu şehrin üç kahramanı var. Bunlardan birincisi Hektor. Troia’da Akhalara karşı savaşan Troia kahramanı. Troia hep Yunan şehri sanılıyordu son yıllara kadar. Troia bir Anadolu şehridir, bizim kültürümüzdür. Çanakkale’nin kültürüdür. İkinci kahramanımız Fatih Sultan Mehmet’tir. Çanakkale’nin kuruluşuna vesile olmuştur, kaleleri yapmıştır. Boğazın geçilmemesi için yapılmıştır bu kaleler. En son kahramanımız da Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizdir. Biz de bu kahramanlarımız gibi vatanımızı korumak için aklımızı başımıza devşireceğiz, inancımıza sahip çıkacağız. İki temel unsuru unutmayacağız; biz yüce dinimiz İslam’ın temsilcileriyiz ve biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temsilcileriyiz. Biz Türk’üz, bu toprakların koruyucusu biziz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Saadettin Ökten, “Medeniyet Tasavvurumuzda Şehir” başlıklı açılış sunumunu gerçekleştirirken, program farklı başlıklardan oluşan sunum ve söyleşilerle devam etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir