Troia’dan Bergama’ya Dünya Mirası Yolculuğu

Troia’dan Bergama’ya Dünya Mirası Yolculuğu
11 Ağustos 2018

Troia’nın Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınışının 20. yılı ve 55. Uluslararası Troia Festivali kapsamında “Troia’dan Bergama’ya Unesco Dünya Mirası Yolunda” bisiklet turunun açılış töreni 11 Ağustos Cumartesi günü Troia Ören Yerinde gerçekleştirildi.

Bu sene üçüncüsü düzenlenen Bisiklet turuna yaklaşık 100 bisikletçi katıldı. Törende ilk olarak konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç düzenlenen etkinlikle ilgili, “Bu yıl Troia’nın Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girişinin 20. yılı. Biz Bergama olarak biraz daha yeniyiz. Üç yıl önce Unseco Dünya Mirası Bisiklet Yolu’nun çalışmalarına başlamıştık. İlk önce İzmir’in iki önemli dünya mirası olan Efes ve Bergama arasında bunu gerçekleştirdik. Bu yıl bu turu Troia’ya taşıdık. Biz bu etkinliğe başladığımızda Türkiye’de 13 dünya mirası alanı vardı. Şimdi bu sayı 18’i buldu. Unesco ve bisiklet konularında önemli bir farkındalık yaratıldığını düşünüyorum. Unseco Dünya Mirası Listesi’ne girmek bir koruma niteliğinde sayılabilir. Biz bu kentlerimizi ve kültürel alanlarımızı bu liste ile koruma altına alıyoruz. Bisiklette sağlık, kentlerin güvenliği için önemli bir unsurdur ve bisiklette koruma altına alınmış olmaktadır. Bergama ile diğer bölgeler arasında köprü kurduğumuzu düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda İstanbul’a kadar uzanabiliriz. Bu kez bir ortağımız daha oldu. Çanakkale Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Tarihi, kültürel varlıklarımızı korumak bizim temel hedeflerimizin başında geliyor. Anadolu’nun sadece kendisi bir kültürel miras… Bizler onun Troia ve Bergama gibi sadece parçalarıyız. Anadolu tek başına kültürel bir mirastır ve bizim önce Anadolu’yu tescil ettirmemiz lazım. Bu etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyorum. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyoruz ama bir tehlikeden bahsedeyim, Unesco’ya girdiğimiz gibi bizi çıkartırlar. Eğer korumazsak, harap edersek bizi çıkartırlar. İstanbul’da bu tehlike şu anda söz konusudur. Unesco tescillerinin dışında kalmamalıyız. Bisiklet ile bu yola çıkılıyor olması çevre konusunda ciddi bir farkındalık oluşturmaktadır. Son günlerde Dünya’da olan iklim değişikliklerinden dolayı kentlerde artık fosil yakıtları mümkün olduğunca az kullanmalıyız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Gökhan, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e Troia yılına özel olarak hazırlanan hediye takdiminde bulunurken, Gönenç ise Başkan Gökhan’a plaket takdim etti. Ardından Başkanlar bisiklet turunun açılış sürüşünü gerçekleştirirken, yaklaşık 100 bisikletlinin katılımıyla Bergama’ya uzanan yolculuk başladı.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir