Troller Uluslararası Sularda Balık Avına Başladı

15 Temmuz 2011

Balık avı yasağı süresinin 15 Temmuz 2011’da dolmasının ardından Ege Denizi’nin uluslararası sularında trolle balık avı başladı.

Marmara Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yapan onlarca trol teknesi, Eceabat ve Çanakkale’de iskelelere bağlanıp bir süre ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra denize açıldı. Bu sezon iyi bir avlanma dönemi geçirmeyi hedeflediklerini belirten trolcüler, yasal koşullar çerçevesinde 2 ay boyunca avlanacaklarını belirtti.15 Temmuz ile 15 Eylül tarihleri arasında 2 ay süre ile 6 milin dışında uluslararası sularda trol avcılığı yapacak olan balıkçılar, yakaladıkları balıkları Gürpınar, Babakale, Yeniköy, Kabatepe ve Gökçeada Kuzu Limanı’ndan kıyıya çıkaracak. Bu limanlar dışında kıyıya balık çıkarmalarının yasak olduğunu belirten İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri, aynı zamanda belirlenen 5 limanda kamera sisteminin olduğunu ve limana yanaşmaları ile birlikte trol teknelerinin bütün görüntülerinin kayıt altına alındığını belirtti.

ÇANAKKALE VALİSİ’NDEN TROLCÜLERE UYARI
Öte yandan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da trol ile avlanma konusunda balıkçıları uyardı. Vali Tuna, yasalara uymadan trol avı yapanlara kesinlikle müsaade etmeyeceklerini belirterek, “Buradan özellikle trolle balık avlayanlara seslenmek istiyorum. Bu teknelerde AİS sistemi dediğimiz, teknelerin yerini gösteren cihazın bulunması gerekiyor. Bundan sonra bu sistem sürekli açık olacak. Bizler de bu sayede onların hangi saatte nerede olduklarını sürekli izleyebileceğiz. Sahil Güvenlik, Jandarma ve İl Tarım Müdürlüğü elemanlarımız hazır vaziyetteler. Ayvacık, Ezine, Kabatepe, Saros Körfezi ve Çanakkale merkezde belirli limanlarda tertibatlar alınacak. Kamera sistemleri kuruyoruz. Yani limanlara gelen teknelerde tutulan bütün ürünler, usulüne uygun avlanma yapılıp yapılmadığı konusunda kontrol edilecek. Ayrıca uluslararası suların dışına çıkmışlar mı? Neredeler? Yasak yerlere girmişler mi? Hepsini buradan görebileceğiz. Bunlara uymayanlar hakkında hemen gereken işlem yapılacak. Yasalara uymayan tekneleri alacağız ve belirlediğimiz barınaklara çekip orada gerekli işlemleri yapacağız. Bunlara gerekli cezaları kesip kesinlikle av yaptırmayacağız. Bunu bu şekilde bilsinler. Kurallara göre hareket edenlere diyecek bir şeyimiz yok. Kurallara göre hareket etmeyenlerin ise bu bölgede onlara ekmek olmadığını bilmelerini istiyorum” dedi.

Trol avı,15 Temmuz ile 15 Eylül tarihleri arasında uluslararası sularda yapılacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir