TROYA BÖLGESİ’NDE BÜYÜK ATILIM

TROYA BÖLGESİ’NDE BÜYÜK ATILIM
21 Haziran 2018

2018 Troya Yılı’nda Çanakkale Valiliği ve Opet tarafından imzalanan protokol kapsamında Opet’in Tevfikiye Köyü’nde yaptığı yenileme ve rehabilitasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Tevfikiye Köyü’ne giden Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Opet tarafından sürdürülen yenileme ve rehabilitasyon çalışmaları ve İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan altyapı çalışmaları Opet Yönetim Kurulu Başkanı ile birlikte yerinde inceledi.

Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye Köyü’nün yenileme ve rehabilitasyon çalışmalarının yanı sıra Opet ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile köy halkına verilen el sanatları ve hediyelik eşya kurslarının ilk etabı tamamlandı. Şubat ayında başlayan kurs programı kapsamında hafta içi her akşam 5’er saat, hafta içi 2 gün gündüz 8’er saat olmak üzere toplam 964 saat eğitim verildi. Temiz Tuvalet ve Hijyen, Girişimcilik, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı, Diksiyon, İş ve Sosyal Hayatta İletişim, Kişisel Gelişim, Meslek Etiği, İngilizce, Turistik ve Hediyelik Eşya Yapımı, Kırsal Turizm Etkinlikleri, Gümüş Kazaz Örücülüğü, Kitre bebek Yapımı başlıklarında düzenlenen kurslara 6 erkek, 64 kadın olmak üzere köy halkından toplam 70 kişi katıldı. Kursları başarı ile tamamlayan katılımcılara sertifikaları, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Opet Yönetim Kurulu Başkanı Nurten Öztürk tarafından takdim edildi. Ayrıca köy halkının da katılımıyla köyün peyzaj düzenlemesi kapsamında bitki dikimleri ve boyama etkinliği gerçekleştirildi.

TROYA VE ÇANAKKALE TANITILMAYA DEVAM EDİYOR

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı Tevfikiye Köyü’nde yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “İl Özel İdaresi, Valilik, diğer kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Troya Antik Kenti’nde devam eden alt ve üst yapı çalışmalarını hep birlikte yürütmekteyiz. Çanakkale özelinde yerelde başlayan bir insiyatif bütün Türkiye’yi sardı. Yerelden başlayan hareket ulusal kalmakla bitmedi ve küresel bir boyuta ulaştı. Özellikle başta, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza huzurlarınızda şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Yurt dışı ve yurt içi fuarlarında Troya ve Çanakkale halen tanıtılmaya devam ediyor.”

Tevfikiye Köyü’nde 2018 Troya Yılı kapsamında devam eden çalışmalar tamamlandığında köyün, Troya dönemini yaşatan binaları ve figürleri ile tarihi ve mitolojik bir kimlik kazanması hedefleniyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir